W niedzielę 10 czerwca o godzinie 9:30 spod dworku ze wsi Brzózki w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie wyruszy korowód zespołów w kierunku sceny, która znajduje się nad Narwią, zaraz za ogrodzeniem Skansenu. Od godziny 9:45 rozpoczną się tam przesłuchania uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich. Dodatkową atrakcją będą występy pozakonkursowe zaproszonych zespołów i wykonawców: Nicola Palladini ,,Ciao, Ciao, Bambina’’.
Wokół sceny odbywać się będą także warsztaty etnograficzne ginących zawodów w ramach ,,Popołudnia z twórczością ludową’’ (garncarstwo, tkactwo, kowalstwo, wycinanka, plecionkarstwo), a także konkursy dla publiczności na najlepszą pracę wykonaną z twórcą ludowym oraz kiermasz sztuki ludowej.
Celem przeglądu jest prezentacja tradycji kurpiowskiego muzykowania, gwary i tańca, popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie, jak również zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń. Prezentacja ciekawych form adaptacji folkloru kurpiowskiego przez zespoły pieśni i tańca, solistów i zespoły muzyczne.
Organizatorami XXV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej pod honorowym patronatem starosty łomżyńskiego Elżbiety Parzych są: Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego; Fundacja Sztuk i Dialogu; Urząd Miejski w Nowogrodzie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, Muzeum Północno - Mazowieckie w Łomży - Skansen Kurpiowski im. A. Chętnika w Nowogrodzie, Urząd Gminy Zbójna, Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej
Pomocy finansowej udzielili: Starostwo Powiatowe w Łomży, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd Miejski w Nowogrodzie, Gmina Turośl, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Dofinansowania udzielił także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Komentarze