Ambicją festiwalu Walizka jest prezentacja spektakli ważnych w obszarze idei i przesłania. Pragniemy zaprezentować współczesny teatr, posiadający olbrzymie możliwości kreacyjne, które są nieskończone oraz twórców tworzących świat według własnych reguł i marzeń artystycznych. Motywem przewodnim są „Przemiany”, które należy rozumieć bardzo szeroko: dotyczą przełamywania stereotypów, granic realnych i symbolicznych oraz społecznych. Tym, co pozwala pokonać te bariery, jest teatr formy pojmowany szeroko i interdyscyplinarnie.
W ramach tego sformułowania będą prezentowane dwa nurty szczególnie istotne dla teatru ostatnich lat. To przede wszystkim przeobrażenia teatru lalek, jego znaczenia w kreowaniu nowych zjawisk i szukaniu nowych przestrzeni. Drugim nurtem, który określa profil tematyczny, jest przenikanie się gatunków, repertuaru i technologii. Chcemy skłonić twórców do wielowymiarowej rozmowy o aktualnej sytuacji sztuki lalkarskiej, zmianach formalnych, kulturowych, czy zbliżeniu współpracy artystycznej twórców.
Spośród 110 zgłoszonych przedstawień do konkursu zaprosiliśmy 14 spektakli z 11 krajów (Ukrainy, Białorusi, Czech, Islandii, USA, Rosji, Włoch, Portugalii, Niemiec, Łotwy, Polski). W nurcie pozakonkursowym oprócz spektakli krajowych wystąpi teatr z Argentyny. Ważnym wydarzeniem będzie wystawa „Nienasycenie i lalki. Człowiek faustyczny w teatrze Rajmunda Strzeleckiego.
Jest mi miło gościć Państwa podczas tegorocznej 31 edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Zapraszam do wspólnej teatralnej podróży i życzę miłego pobytu!
Jarosław Antoniuk
Dyrektor Festiwalu
Komentarze