Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 08:05
Reklama

Kobiety z agresją ukierunkowaną

Dzięki szkoleniu czuję się pewniej oraz wiem jak powinnam zachować się w sytuacji zagrożenia mojego życia – mówi Katarzyna Suchocka, uczestniczka zajęć prowadzonych przez instruktorów 12 batalionu lekkiej piechoty.

Jak informuje porucznik Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w Suwałkach odbyły się ostatnie zajęcia w ramach drugiej edycji projektu Ministerstwa Obrony Narodowej „Samoobrona Kobiet”. Projekt obejmował dziesięć bezpłatnych treningów z walki wręcz oraz umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu, zwłaszcza wynikających z przemocy fizycznej. Zajęcia prowadzili żołnierze 12 batalionu lekkiej piechoty i 14 dywizjonu artylerii przeciwpancernej.

- Od samego początku staraliśmy się wzbudzić w kobietach agresję ukierunkowaną na napastnika, aby w momencie ataku mogły obronić zdrowie i życie swoje i swoich bliskich - tłumaczy st. kpr. Andrzej Gajewski, instruktor walki wręcz z 12 batalionu lekkiej piechoty 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. -Wykorzystywaliśmy system Krav Maga, skuteczny i prosty w nauczaniu. Panie, dzięki zajęciom, otrzymały potężną dawkę pewności siebie – dodaje.

Oferta spełniła oczekiwania.

- Uczestniczyłam we wszystkich spotkaniach, jednak najciekawsze zajęcia to te, na których ćwiczyłyśmy obronę w przypadku ataku z użyciem niebezpiecznego narzędzia oraz ataku z udziałem wielu napastników. Techniki, które poznałam z pewnością są przydatne w życiu codziennym. Dlatego polecam wszystkim paniom udział w kolejnej edycji zajęć – opowiada pani Katarzyna Suchocka.

Zajęcia z walki wręcz dla młodzieży

Instruktorzy 12 batalionu lekkiej piechoty od początku roku przeprowadzili pokazy samoobrony w sześciu szkołach średnich na Suwalszczyźnie. Uczniowie mogli zapoznać się z wybranymi elementami sytemu walki wręcz wykorzystywanego przez Terytorialsów.

- Uczniowie na zajęciach dali z siebie wszystko. Mimo zmęczenia i zakwasów są bardzo zadowoleni. Chcą kolejnych zajęć. Swoją drogą nigdy nie wiadomo kiedy każdemu może się przydać umiejętność obrony - dodaje dyrektor.

***

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. Służbę w brygadzie pełnią zarówno żołnierze zawodowi i żołnierze OT z województwa podlaskiego. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 blp
w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp z siedzibą w Hajnówce. Brygadą dowodzi płk Sławomir Kocanowski.

Kandydaci do 1PBOT muszą mieć polskie obywatelstwo, ukończone 18 lat, pozytywnie przejść badania lekarskie i psychologiczne oraz nie mogą być karani. Wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz informacje na temat procesu rekrutacji dostępne są na stronie internetowej www.terytorialsi.mil.pl.


 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama