Jej podopieczna, Urszula Grabowska, zajęła pierwsze miejsce w V Turnieju Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych, który został rozegrany w Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży. – Gram od szkoły podstawowej, a w turnieju jestem już po raz trzeci – mówiła Urszula Grabowska. Jak informuje Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP w Łomży, Turniej został rozegrany w sześciu kategoriach, w zależności od wieku, płci i stopnia niepełnosprawności. Wzięło w nim udział blisko sześćdziesiąt osób z Łomży, Kolna, Sejn, Szczuczyna, Olecka i Kownat.
Pierwszy turniej odbył się w 2007 roku. – Na zajęciach z rehabilitacji ruchowej grywaliśmy w tenisa stołowego, ale brakowało nam profesjonalnej infrastruktury oraz imprez, podczas których osoby z niepełnosprawnościami mogłyby się spotkać i integrować – wspominał Adam Bagiński, pomysłodawca turnieju oraz fizjoterapeuta w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Łomży. Na kolejny turniej trzeba było czekać do 2015 roku, od tego czasu odbywa się on systematycznie w Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży.
Graczom sędziują i asystują licealiści. – Ludzie XXI wieku są wrogo nastawieni do odmienności. Nie rozumieją jej i być może się boją. Nie potrafią dostrzec, że ludzie niepełnosprawni w wielu aspektach są od nas lepsi, są milsi, uprzejmi, nie wyrządzają krzywdy. W szkole podstawowej miałam kolegę autystę, udało mi się z nawiązać z nim nić porozumienia, ale inni w klasie go nie akceptowali – mówiła uczennica pierwszej klasy LMS Ida Modzelewska.
Trener Wacław Tarnacki, który na co dzień jest współautorem sukcesów sportowych pingpongistek z Klubu Uczelnianego AZS PWSIiP, w turnieju był głównym sędzią. – Taka impreza podnosi poziom wzajemnej komunikacji. Emocje sportowe, wyzwalają wiele pozytywnych aspektów ludzkiej osobowości. To niezwykle ciepłe wydarzenie – mówił. A Dyrektor Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży, Iwona Puciłowska, podkreślała, że turniej to tylko jeden z elementów większej układanki. – Nasza szkoła współpracuje z instytucjami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi, angażujemy w to młodzież, aby była otwarta, tolerancyjna i empatyczna. Chcemy, aby pomiędzy uczniami, a podopiecznymi środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej, czy domów pomocy społecznej, nawiązało się porozumienie, wzajemna komunikacja. Szkoła ma obowiązek wychowywać w sposób otwarty, bez stereotypów – mówiła.
Wacław Tarnacki już przygotowuje się, aby odwiedzić podopiecznych ŚDS w Kownatach i potrenować z nimi grę w ping ponga. Potrzebę wzajemnej współpracy podkreślają także sami terapeuci. – Liczymy na więcej takich inicjatyw. Możliwość wyjazdu poza naszą placówkę i spotkania innych ludzi jest niezwykle istotnym elementem terapii, dostarcza pozytywnych, nowych bodźców. Zależy nam także na współpracy cyklicznej, systematycznej – twierdziła Marzenna Niewiarowska. A fizjoterapeuta Adam Bagiński dodawał, że „podczas imprez sportowych łatwiej zmotywować do aktywności fizycznej, a to się przekłada na sukcesy w rehabilitacji”.
V Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych został rozegrany w sześciu kategoriach (w zależności od wieku, płci i stopnia niepełnosprawności).
Na podium stanęli:
I kategoria
- Urszula Grabowska
- Ewa Szulińska
- Renata Romatowska
II kategoria
- Karolina Komorowska
- Anna Chmielewska
- Martyna Wilkiel
III kategoria
- Sebastian Zysk
- Tomasz Sielawa
- Wojciech Dubowski
IV kategoria
- Marek Gołębiewski
- Stanisław Czerlanis
- Mariusz Kozłowski
V kategoria
- Mirosław Tynecki
- Witold Stefanowicz
- Janusz Olszewski
VI kategoria
- Dawid Dąbrowski
- Damian Jankowski
- Dawid Zakrzewski
Komentarze