Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 18:34
Reklama

Kulturalna hala zacznie się od podziemi

Będzie tu dużo się działo – mówił rozpromieniony prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Na piętrze Hali Targowej na Starym Rynku w obecności dziennikarzy złożył podpis, który faktycznie oznacza „początek końca” istnienia zabytkowego obiektu w dotychczasowym kształcie.

Jak przypomniał prezydent, hala na Miejskiej starówce spełniająca funkcje handlowe i usługowe powstała w latach 1927 – 1929. Praktycznie od kilkunastu lat trwały dyskusje co zrobić z tak reprezentacyjnym, a zarazem popadającym we ruinę obiektem. „Resztkami” sił trzymała się w niej niewielka grupa handlowców.

- Ścierały się koncepcje, czasem kompletnie abstrakcyjne, brakowało decyzji – krótko podsumował prezydent Mariusz Chrzanowski pewien etap debat o Hali Targowej.

Do przełomu doszło w tej kadencji.

- Poszukiwaliśmy możliwości dofinansowania z zewnątrz. Nasza koncepcja zainteresowała Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znaleźliśmy się na 23 miejscu listy, gdy dofinansowania nie uzyskały np. zamek w Malborku czy Hala Stulecia we Wrocławiu. Wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu goszczącemu niedawno w Łomży bardzo spodobała się koncepcja, w której to kultura ma wpływać na rozwój także innych dziedzin i całego otoczenia naszej Starówki. Mamy w planach także zmiany na całej płycie Starego Rynku. Będzie się działo – opowiadał prezydent.

Nawet z ministerialnym dofinansowaniem sięgającym prawie 10 milionów złotych droga całkiem gładka nie była. Wyniki pierwszego przetargu znacznie przekroczyły przewidywania władz miasta. W drugim wykonawca został wybrany, chociaż także konieczne będzie dołożenie 2 milionów 850 tysięcy z budżetu miasta.

Halę Targową na Halę Kultury przebuduje firma MK-BUD z Białegostoku. Jej właściciel Mariusz Kosiński razem z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim podpisał dokumenty dotyczące inwestycji.

- Termin zakończenia prac to sierpień 2019 roku, jeżeli nie będzie niespodzianek archeologicznych – zastrzegli zgodnie przedstawiciele miasta i wykonawcy.

A znaleziska z przeszłości zdarzyć się mogą. Jednym z głównych zadań firmy budowlanej będzie pogłębienie części podziemnej (powstaną tam niektóre z sal użytkowych nowego odnowionego obiektu, nowe fundamenty. Stary Rynek to historyczne centrum Łomży z możliwymi śladami najdawniejszej epoki miasta, a geologicznych badań na razie nie było.

Firma MK-BUD przejmuje plac budowy za kilka dni. Rozpocznie od ustawienia bardzo wysokiego, sześciometrowego ogrodzenia Hali od strony płyty głównej Starego Rynku. Będzie ono zasłaniać remontowany obiekt przede wszystkim ze względu na wydarzenia na Starówce związane z jubileuszem 600-lecia praw miejskich Łomży. Oznacza to także okrojenie przestrzeni parkingowej przed Halą.




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama