Łomżyńska Karta Seniora
Jedną z najważniejszych inicjatyw stała się Łomżyńska Karta Seniora. Według danych Urzędu Miejskiego (z 15 marca tego roku) , wydanych zostało ich już 4661. W projekcie uczestniczy 40 firm oferujących ulgi w dostępie do towarów, usług i innych udogodnień dla osób, które ukończyły 60. rok życia. Wydano także 3415 Łomżyńskich Kart Miejskich upoważniających do bezpłatnych przejazdów na terenie miasta. Dotyczy to osób między 60 -70 rokiem życia.
- Bardzo chcę, aby starsi mieszkańcy brali jak najbardziej czynny udział w życiu miasta. Nie tylko dlatego, że znają jego potrzeby od podszewki, ale także dlatego, abyśmy my, młodsi mogli od nich czerpać jak najwięcej – dodaje Mariusz Chrzanowski
Łomżyńska Karta Miejska
Dlatego też wprowadza w życie kolejne inicjatywy wpływające na jakość życia seniorów. Mieszkańcy Łomży, którzy ukończyli 60. rok życia i posiadają Łomżyńską Kartę Miejską uprawniającą do bezpłatnych przejazdów na terenie miasta, aby przedłużyć jej ważność nie będą musieli przedkładać dodatkowych dokumentów z Urzędu Skarbowego. Wystarczy okazanie pisemnego oświadczenia, w którym wpisany będzie adres zamieszkania oraz dane z dowodu osobistego. To jedna z najnowszych decyzji prezydenta Łomży.
- Chciałbym, aby procedura przedłużania ważności Łomżyńskiej Karty Miejskiej dla osób posiadających Kartę Seniora przebiegała bez załatwiania dodatkowych formalności w Urzędzie Skarbowym. Okazane oświadczenie zastąpi te formalności i w ten sposób seniorzy będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów na terenie miasta przez kolejny rok – tłumaczy Mariusz Chrzanowski.
Oświadczenie będzie ułatwieniem dla wielkiej grupy mieszkańców. Ubiegający się o ŁKM z biletem bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej po raz pierwszy nadal jednak będą musieli przejść całą procedurę i potwierdzić fakt rozliczenia podatku od osób fizycznych jako mieszkańcy Łomży. Mogą to zrobić poprzez okazanie jednego z dokumentów:
- kopii pierwszej strony zeznania podatkowego opatrzonego pieczęcią urzędu skarbowego, w którym zostało ono złożone
- zaświadczenia z urzędu skarbowego potwierdzającego fakt rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z informacją o adresie zamieszkania wskazanym w złożonym do urzędu PIT
- Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO) wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego z wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem UPO – w przypadku składania PIT drogą elektroniczną
- w przypadku osób korzystających z rozliczenia podatku przez zakład pracy, albo ZUS lub KRUS – kopii zeznania podatkowego PIT-40 lub PIT-40A, otrzymanej od tych jednostek
Gotowe do wypełnienia oświadczenie jest dostępne w siedzibie MPK przy ul. Spokojnej. Jego treść dostępna jest także na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Łomży.
Rozmowa
- Seniorom w sposób wyjątkowy zależy na mieście, w którym mieszkają od dziesiątków lat. Naprawdę cieszy mnie, że chcą i potrafią rozmawiać z młodymi ludźmi, dowartościowują ich - mówi Mariusz Chrzanowski.
Kilka dni temu prezydent był gościem specjalnym IV Rejonowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Łomży.
- Swoją postawą pokazujecie czym jest prawdziwa solidarność – mówił uczestnikom włodarz miasta przekazując życzenia zdrowia i niegasnącego zapału do udziału w życiu miasta .
Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów jest jedną z najstarszych i największych ogólnopolskich organizacji społecznych, skupiających kilkaset tysięcy członków. W Oddziale Rejonowym w Łomży na koniec ubiegłego roku było ich 523. Działają w piętnastu kołach, obejmujących powiat łomżyński, kolneński i miasto Łomża.
- Jedni odchodzą, drudzy przychodzą – mówiła w trakcie sprawozdania z pięcioletniej działalności Elżbieta Grzanko, która ponownie została wybrana na prezesa zarządu.
Komentarze