Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:40
Reklama

Światowy Dzień Pracy Socjalnej w PWSIiP w Łomży

Nie wypada cytować zbrodniarzy, ale w tym przypadku zrobię wyjątek. Adolf Hitler twierdził, że jeżeli roczne spożycie alkoholu na jednego mieszkańca Polski będzie wynosiło pięć litrów, to nie trzeba będzie z Polakami walczyć, bo wykończą się sami – mówiła dr Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta Łomży podczas obchodzonego w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży Światowego Dnia Pracy Socjalnej.
Światowy Dzień Pracy Socjalnej w PWSIiP w Łomży

Autor: Sebastian Chrzanowski, PWSIiP

Ksiądz biskup dr Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, przedstawił skalę współczesnego problemu: statystyczny Polak wypija rocznie dziesięć litrów czystego alkoholu, milion Polaków jest uzależnionych, milion dzieci wychowuje się w rodzinie z problemem alkoholowym, trzy miliony rodaków piją w sposób ryzykowny. Każdego roku jedenaście tysięcy trumien czeka na tych, którym od alkoholu nie udało się uciec…

Alkoholizm to problem psychiczny i społeczny – przekonywali prelegenci sympozjum naukowego „Narodowy Program Trzeźwości. Ku Trzeźwości Narodu!”.  Jak informuje Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP, jego uczestnicy otrzymali broszurę pod tym samym tytułem, wydaną w 2018 roku z inicjatywy Episkopatu Polski, w której znajdują się założenia Narodowego Programu Trzeźwości, wśród nich m.in. realna abstynencja dzieci, młodzieży, kobiet ciężarnych, obniżenie rocznego spożycia alkoholu na mieszkańca, ochrona rodzin oraz moralna odpowiedzialność. O tym, jak można zrealizować te cele, opowiadali samorządowcy, pracownicy socjalni oraz praktycy z organizacji pozarządowych, na co dzień wspierający osoby i rodziny z problemem alkoholowym.

- Jako zastępca prezydenta Łomży przechodziłam szereg szkoleń dedykowanych samorządowcom, dotyczących bezpieczeństwa czy tajności. Wśród nich nie było szkoleń mówiących o społecznych konsekwencjach alkoholizmu, mechanizmach szerokiej profilaktyki. A przecież przez ostatnie trzy i pół roku nie mieliśmy w Łomży nawet jednego zagrożenia bombowego, tymczasem setki naszych rodzin zmagało się z problemem uzależnienia, szukając także naszej pomocy  - mówiła dr Agnieszka Muzyk, przekonując, że radni i samorządowcy w całej Polsce potrzebują specjalistycznych szkoleń dotyczących profilaktyki alkoholowej. Wiceprezydent apelowała, aby o alkoholizmie mówić wprost, bez poprawności politycznej, bez wstydu i w prawdzie. – Potrzebujemy świetlic socjoterapeutycznych, mądrych rozwiązań systemowych i odrobiny dobrej woli – mówiła, dodając, że w skali całego kraju wielki sukces odnoszą działania łomżyńskiego biskupa Tadeusza Bronakowskiego, który zintegrował środowiska społeczne i polityczne organizując m.in. Narodowy Kongres Trzeźwości i stojąc na czele Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Duszpasterz przypomniał, że problemem jest nie tylko samo nadużywanie alkoholu, ale także tzw. „mentalność proalkoholowa”, czyli traktowanie groźnej używki, jak zwykłego produktu spożywczego, ogólnodostępnego, który można kupić razem z cukierkami dla dzieci.

– Troszczymy się o trzeźwość, czyli wolność człowieka – przekonywał biskup i mówił o ponad dwóch tysiącach godzin reklam, które każdego roku bombardują mózgi polskich rodzin: rodziców, seniorów i dzieci.

Joanna Kleczyńska, prezes Bractwa Trzeźwości im. Św. Maksymiliana Kolbego podzieliła się trzydziestoletnim doświadczeniem pracy z uzależnionymi: przedstawiła sukcesy terapeutyczne swojego zespołu. Robert Grzymała, prezes Łomżyńskiego Stowarzyszenia „Zdrowie i Trzeźwość” opowiedział o prostych działaniach wyrywających z pętli nałogu oraz współuzależnienia: rozmowach, wyjściach na  basen, wycieczkach i ludzkiej życzliwości. – Złośliwi nazywają mnie  „ojcem Rydzykiem łomżyńskiej trzeźwości”, a ja im mówię, jeśli nie masz problemu, to się ciesz, ale rozejrzyj się wokół….

Sympozjum „Narodowy Program Trzeźwości. Ku Trzeźwości Narodu!” zorganizował Zakład Badań Społecznych przy Wydziale Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSIiP w Łomży. Wydarzenie prowadzili studenci Koła Naukowego Badań Społecznych Paulina Brzeczko oraz Piotr Boratyński.

– Od 2015 roku obchodzimy na uczelni Światowy Dzień Pracy Socjalnej, organizując wykłady, sympozja, prelekcje i warsztaty o zróżnicowanej tematyce – poinformował dr Tadeusz Kowalewski, kierownik Zakładu Badań Społecznych „Państwówki”, socjolog  oraz wykładowca na kierunku praca socjalna.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama