To właśnie 25 lat temu zaczęto mówić o nich po raz pierwszy, tworząc III Liceum Ogólnokształcące w Łomży. Jubileusz wyjątkowy, bo to także 20 lat od momentu, kiedy szkoła przyjęła za patronów Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej.
- 25 lat w życiu szkoły to tylko kropla w życiu państwa czy miasta. Natomiast dla nas jest to ważny jubileusz, bo to dopiero 25 lat. Nie mniej ważnym świętem jest 20-lecie nadania imienia naszej szkole. Mamy okazję, by przypomnieć tych, którzy walczyli o naszą wolność, tych którzy przelali za nią krew. Jednocześnie pamiętając o przeszłości, mamy obowiązek szanować teraźniejszość, a także myśleć o budowaniu przyszłości – przyznaje Grażyna Chodnicka, dyrektor III LO w Łomży.
Uroczystość rozpoczęła się w kościele o. o. Kapucynów Mszą Świętą celebrowaną przez księdza Biskupa Tadeusza Bronakowskiego, brata Mirosława Ferenca oraz absolwentów III LO ks. Andrzeja Zielińskiego i ks. Mariana Grochowskiego. Uczestniczyła w niej cała społeczność szkolna, rodzice uczniów oraz zaproszeni goście. Później przyszedł czas na świętowanie.
A źródło wciąż bije...
- Jako spadkobiercy szczytnych ideałów Polski walczącej, żyjąc tu i teraz, nie możemy zapomnieć o przeszłości. Historia i dzieje narodu mają być źródłem nauki, aby to, co było złe, naprawić, a to, co było dobre, uszlachetnić. Dzisiaj mamy obowiązek pielęgnowania tego wszystkiego, co się zdarzyło, z czego wyrastamy, co było krwią, bliznami i cierpieniem, co było radością i triumfem. To wszystko musimy włączyć w teraźniejszość i w wielkie dzieło dążenia do przyszłości. Dziś patrzymy na te trzy wymiary czasu z bólem, ale i nadzieją, że świat, który stworzymy, będzie piękniejszy od tego, w którym przyszło żyć naszym dziadkom i ojcom – mówili prowadzący uroczystość Monika Pawłowska oraz Paweł Popkowski, wprowadzając w piękny, pełen refleksji i nostalgii nastrój.
Słowa i utworu uderzały w zgromadzonych, obrazując okrucieństwo wojny. Skłaniając do zastanowienia się nad tym ile musieli poświęcić Ci, którzy walczyli o naszą wolność, a także nad tym, w jaki sposób my zapisujemy się na kartach historii i jaki będzie los naszej Ojczyzny.
Odpowiedź na to pytanie znali najmłodsi łomżyniacy, ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, którzy przyłączając się do swoich starszych kolegów, na pytanie jaką Polskę nam przynosicie? Odpowiadali: piękną, szczęśliwą, beztroską, wolną, tolerancyjną…
Komentarze