Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:39
Reklama dotacje rpo

Na stoku w Rybnie – sportowo i bezpiecznie

Śnieg z nieba mamy w Łomży i okolicach od nocy z wtorku na środę, ale śnieg narciarski na stoku w Rybnie pojawił się już wcześniej, gdy tylko nadeszły mrozy i rozpoczęły się ferie w województwie mazowieckim (w podlaskim startują od 20 stycznia).
Na stoku w Rybnie – sportowo i bezpiecznie

Autor: KMP Łomża

Na stoku narciarskim w Rybnie, nieopodal Łomży, wraz ze śniegiem pojawił się policyjny patrol narciarski.

- Obecność funkcjonariuszy to przede wszystkim działanie prewencyjne. Mundurowi służyć będą dzieciom, młodzieży i dorosłym także niezbędną wiedzą na temat zasad bezpieczeństwa tego typu wypoczynku. Patrole są częścią ogólnopolskiej akcji informacyjno – edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” - informuje Ewelina Szlesińska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

Akcja „Kręci mnie...”, została przygotowana przez Biuro Prewencji KGP i poświęcona jest bezpieczeństwu osób wypoczywających w górach i korzystających ze zorganizowanych terenów narciarskich. To kontynuacja ubiegłorocznych działań pn. "Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku”. Głównym celem akcji jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

Policjanci na stoku w Rybnie będą czuwać nad bezpieczeństwem narciarzy i zwracać uwagę na pozostawiony bez opieki sprzęt narciarski. Przypomną także rodzicom i opiekunom o obowiązku posiadania odpowiednich kasków przez dzieci do ukończenia 16 roku życia. Mundurowy patrol ma przede wszystkim działać prewencyjnie. Policjantów będzie można spotkać w weekendy i doraźnie w okresie spodziewanego większego ruchu turystycznego podczas nadchodzących ferii zimowych.

W Komendzie Miejskiej Policji w Łomży do pełnienia służby na stoku przygotowanych zostało czterech funkcjonariuszy. Kilka tygodni temu otrzymali nowiutki sprzęt.

Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS):

1. POSZANOWANIE DLA INNYCH OSÓB

Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.

2. PANOWANIE NAD SZYBKOŚCIĄ I SPOSOBEM JAZDY

Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.

3. WYBÓR TORU JAZDY

Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.

4. WYPRZEDZANIE

Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.

5. RUSZANIE Z MIEJSCA I PORUSZANIE SIĘ W GÓRĘ STOKU

Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.

6. ZATRZYMANIE NA TRASIE

Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.

7. PODCHODZENIE I SCHODZENIE

Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

8. PRZESTRZEGANIE ZNAKÓW NARCIARSKICH

Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.

9. ZACHOWANIE SIĘ W RAZIE WYPADKU

W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.

10. OBOWIĄZEK UJAWNIENIA TOŻSAMOŚCI

Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.


 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama