Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy jeszcze w środę ostrzegał przed intensywnymi opadami śniegu w województwie łódzkim. Po kilku godzinach i w czwartek ostrzeżenia dotyczyły już większej liczby województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, kujawsko – pomorskiego, pomorskiego i mazowieckiego.
Jeżeli uwierzyć prognozom i mapie, intesywny śnieg powinien się zatrzymać gdzieś między Ostrołęką a Miastkowem, a dalej już zmienić się w leniwy. Nie po to jednak Łomża szczyci się swoim mazowieckim rodowodem, by teraz odcinać się od mazowieckich opadów.
IMGW – PIB zatem przewiduje:
Sytuacja baryczna i pogoda w Polsce w okresie 30.11 – 01.12.2017
W czwartek 30.11 Polska będzie pod wpływem niżu z układem frontów atmosferycznych, którego ośrodek będzie przemieszczał się znad Węgier, przez południowo-wschodnią część kraju nad Mazowsze. Nad południowo-wschodnią i wschodnią Polskę napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie, reszta kraju będzie w chłodniejszej masie powietrza. Na wybrzeżu i Pomorzu Zachodnim oraz na Ziemi Lubuskiej bez opadów. Na pozostałym obszarze są prognozowane opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a na zachodzie i południowym wschodzie także deszczu. Najsilniejsze opady śniegu wystąpią na południu, w centrum i na Mazowszu. Prognozuje się tam przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 10 cm, a w Beskidzie Śląskim, na Podhalu i w Tatrach od 10 cm do 20 cm. Będą to opady mokrego śniegu, przy temperaturze maksymalnej od 0°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie z kierunków wschodnich, a na pozostałym obszarze z kierunków północnych, miejscami porywisty, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Wysoko w Bieszczadach porywy wiatru do 90 km/h i tam także zawieje i zamiecie śnieżne. Tak intensywne opady śniegu będą powodować znaczne utrudnienia w komunikacji, na drogach ślisko.
W ciągu nocy 30.11/01.12 niż przemieści się dalej na północ, nad Mazury, nad ranem powinien znaleźć się na Łotwą. Będzie napływać coraz chłodniejsze powietrze polarne morskie. W dalszym ciągu będzie padał śnieg. Opady już będą słabsze, do 5 cm świeżego śniegu, tylko na południu woj. podkarpackiego do 10 cm śniegu. Noc bez większych spadków temperatury. Tylko na Podkarpaciu i w dolinach sudeckich do -4°C, poza tym od -2°C do 0°C, na wybrzeżu cieplej, od 1°C do 3°C. Wiatr będzie na ogół umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich i północnych, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Na drogach nadal ślisko.
Opracowanie: synoptyk IMGW-PIB Maria Waliniowska”.
Prognostycy z Białegostoku mówią o możliwości pojawienia się do piątkowego poranka nawet kilkunastu milimetrów białego „na-pewno-nie-puchu”. Temperatura będzie się wahać wokół zera, zatem może być nawet bardzo ślisko.
Komentarze