Naukowiec trzydzieści lat spędził w USA, gdzie obserwował zanik wielu profesji związany z wprowadzaniem nowoczesnych technologii.
– Razem ze mną wyjechał z Polski szewc, który nie znalazł pracy w Kanadzie, bo buty wytwarzane tam były na zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Sztuczna inteligencja zagraża nam bardziej, bo przejmie także te aktywności, które są uznawane dziś za elitarne – mówił i dodawał, że obecnie rubryka sportowa w New York Times jest redagowana przez specjalistyczny program, a nie przez dziennikarza. Na lotnisku w Tokio oficjalnie zatrudniony jest robot, który obsługuje przyjezdnych. W Arabii Saudyjskiej ma powstać miasto NEOM, które będzie całkowicie zautomatyzowane.
– Pamiętajmy, że słowo automatyzacja to eufemizm, ono tak naprawdę oznacza likwidację naszych miejsc pracy – konkludował dr Roman Krzanowski. Zaznaczał, że należy poważnie traktować ostrzeżenia o niebezpieczeństwach związanych z AI formułowane przez wybitne umysły, technologicznego potentata Elona Muska oraz astrofizyka Stephena Hawkinga. Doktor Krzanowski z dystansem opisywał teorie, według których sztuczna inteligencja będzie się reprodukować bez udziału ludzi. - Ray Kurzweil takie futurystyczne pomysły sprzedaje szejkom arabskim, wejście na jego wykład kosztuje sto tysięcy dolarów – mówił naukowiec.
Jak przypomina Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP, wykład dra Romana Krzanowskiego „Zagrożenia sztucznej inteligencji i czwarta rewolucja przemysłowa” odbył się w ramach Uniwersytetu Otwartego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Przed wykładem Jolanta Święszkowska przeprowadziła rozmowę z filozofem. Zapraszamy do jej odsłuchania!
https://soundcloud.com/pwsip/rozmowa-z-doktorem-romanem-krzanowskim/s-dlQKJ
Komentarze