Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 07:03
Reklama

Kościuszkowska uroczystość w I LO [FOTO]

Niedawno minęła 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w okresie insurekcji 1794 roku, generał w Polsce i Stanach Zjednoczonych Ameryki, inżynier wojskowy. Bohater dwóch narodów. A może nawet trzech, ponieważ w uznaniu zasług w walce o wolność otrzymał także tytuł Obywatela Francji.

Jest jedną z najświatlejszych postaci w całej polskiej historii, choć przyszło mu żyć i działać z mrocznej dobie, gdy Polska znikała z mapy świata. Wcześniej wziął jednak udział w zdobywaniu niepodległości kraju, który na mapę świata z rozmachem wkraczał. Poplątany los człowieka uwikłanego w wielkie dziejowe zawieruchy.

Jak podaje Wikipedia, był innowatorem w różnych dziedzinach wojskowości. M. in. przeszczepiał na polski grunt niektóre amerykańskie rozwiązania, np. wzorowane na rangersach oddziały strzelców wyborowych rekrutowane spośród myśliwych i słynących z celności oka Kurpiów.

Dotarliśmy zatem z Tadeuszem Kościuszką nad Narew i Pisę. Jest w Łomży patronem placu, na który trafiają niemal wszyscy podróżujący przez miasto. Przede wszystkim jednak jego imię nosi jedna z dziesiątki najstarszych i od lat jedna z najlepszych szkół w Polsce – I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki.

Swojemu patronowi, który był nie tylko politykiem, wojskowym i bohaterem, ale przede wszystkim wyśmienitym inżynierem i budowniczym fortyfikacji, uczniowie ogólniaka dodają chwały. Licealiści z Bernatowicza są znani wśród laureatów olimpiad przedmiotowych, bardzo często z dziedzin ścisłych.

Szkoła przy ulicy Bernatowicza nosząca w swej historii różne nazwy 100 lat temu przyjęła imię Tadeusza Kościuszki. W związku z podwójnym jubileuszem w Roku Kościuszkowskim i dodatkowo Świętem Niepodległości odbyło się w I LO odsłonięcie tablicy upamiętniającej patrona:

W ROKU TADEUSZA KOŚCIUSZKI

W dwusetną rocznicę śmierci bohatera dwóch kontynentów walczącego o Wolność i Równość ludzi i narodów, w setną rocznicę nadania Szkole imienia Naczelnika insurekcji potwierdzamy wierność Jego ideałom.

SPOŁECZNOŚĆ GIMNAZJUM i LICEUM” - głosi napis.

- Duch prawdy, patriotyzmu i wychowania zawiera się w tej okoliczności. Wystarczy tylko zatrzymać się na moment, by zadać sobie pytanie: Co było 100 lat temu? A wtedy jak przypomniał nam jeden z uczniów był rok 1917. Polska nie miała wtedy wolności. Przyjęcię przez szkołę im. Tadeusza Kościuszki było wielkim wyzwaniem i wielkim podpisem pod tym, co dla szkoły było i jest ważne. Oto młodzież deklaruje z całą dorosłą społecznością tej szkoły, że będzie wierne ideałom Tadeusza Kościuszki: miłości do ojczyzny, wierności i służbie, a także walce o nią. To wszystko jest aktualne do dzisiaj pomimo tego, że minęło 100 lat. Kościuszko uczył jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy. Szacunku do drugiego człowieka. Młodzież opowiadała o nim jako bohaterze dwóch kontynentów. To prawda. Jednak gdy przyjrzymy się śladom Kościuszki możemy stwierdzić, że jest to bohater całego świata. Dlatego nie wiem czy można gratulować przyjęcia przez szkołę jego imienia, bo jest to z jednej strony zaszczyt a z drugiej strony ogromne wyzwanie sprostania temu, co ten bohater nam daje. Z wielką radością Kurator Oświaty stwierdza, że jest taka szkoła od tak dawna i tak wierna tym ideałom. Życzę żeby I Liceum Ogólnokształcące w Łomży nadal było przykładną i jedyną tego rodzaju w naszym województwie - mówi Bożena Dzitkowska,  Podlaska Wicekurator Oświaty.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama