Jak informuje Jolanta Święszkowska, rzecznik uczelni, będzie to profil praktyczny, z możliwością wyboru trzech specjalizacji: przedszkolnej i wczesnoszkolnej, doradztwa zawodowego i edukacyjnego oraz pedagogiki medialnej. Oferta dydaktyczna Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży powiększyła się tym samym o czternasty kierunek studiów.
- Będziemy kształcić kadry na potrzeby miasta oraz regionu. Profil studiów jest praktyczny, a to oznacza solidne przygotowanie do zawodu, który wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością – mówi dr hab. Krystyna Leszczewska, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSIiP w Łomży.
Pedagogikę będzie można studiować od przyszłego roku akademickiego. Do wyboru będą trzy specjalizacje. Nowatorskim pomysłem ma być specjalizacja z zakresu pedagogiki medialnej.
- Procesy wychowawcze oraz edukacyjne przenoszą się w dużym stopniu w przestrzeń wirtualną. Dzieci oraz młodzież zdobywają wiedzę, korzystając z narzędzi i nowego obszaru obecności współczesnego człowieka, który w znikomym stopniu podlega kontroli społecznej. Przestrzeń ta do dnia dzisiejszego nie jest objęta procesami pedagogicznymi. Dlatego chcemy przygotować naszych absolwentów do pracy z młodymi ludźmi, w nowym, hybrydowym świecie, który łączy wymiar realny z wirtualnym, tak, aby mieli świadomość pewnych procesów, umieli sprawnie wykorzystywać nowoczesne technologie w celach m.in. edukacyjnych – informuje dr Sylwia Jaskuła-Korporowicz.
Podejmując decyzję o utworzeniu nowego kierunku uczelnia przeprowadziła od listopada 2016 roku do stycznia 2017 badania wśród maturzystów, aby sprawdzić ich preferencje edukacyjne. W grupie przebadanych blisko czterystu osób, m.in. z Łomży, Ełku, Ostrołęki. Zambrowa i Augustowa, największą popularnością w grupie kobiet cieszyła się Pedagogika. Władze uczelni przeanalizowały także kwestie zapotrzebowania gospodarczego na pedagogów.
– Na obszarze dawnego województwa łomżyńskiego w ciągu najbliższych lat pojawi się poważny problem, połowa nauczycieli osiągnie wiek emerytalny. Nasze studia z Pedagogiki mają być natychmiastową reakcją na tę lukę. Będą to jednocześnie jedyne studia pedagogiczne w mieście, za które studenci dzienni nie będą ponosić opłat – mówi dr Sylwia Jaskuła-Korporowicz, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSIiP.
Specjalizacja z doradztwa zawodowego to z kolei odpowiedź na postulat Ministerstwa Edukacji Narodowej. Niebawem wszystkie placówki szkolne, bez względu na stopień, będą miały ustawowy obowiązek zatrudnić pedagoga, który jest jednocześnie doradcą zawodowym.
Komentarze