Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 18:37
Reklama

Nowa partnerka Łomży ma kilkaset lat

Białoruskie miasto Lida będzie kolejnym zagranicznym partnerem Łomży. List intencyjny o współpracy podpisali mer Michaił Karpowicz i prezydent Mariusz Chrzanowski.
Nowa partnerka Łomży ma kilkaset lat

Autor: UM Łomża

Jak informuje Urząd Miejski delegacja Lidy przebywała w Łomży dwa dni. Wizytę Białorusinów zakończyło podpisanie listu intencyjnego, który jest pierwszym krokiem w kierunku przyszłej współpracy obu samorządów..

Podczas swego pobytu goście poznawali nasze miasto, jego specyfikę i kulturę. Obejrzeli między innymi bulwary nad Narwią, XVI-wieczną Katedrę św. Michała Archanioła, Park Wodny. Byli również w zakładzie produkcyjnym Browaru Łomża.

- Miasto bardzo piękne. Jest tu wiele ciekawych miejsc, dużo zieleni. Ale przede wszystkim mili i gościnni ludzie – podkreślał Michaił Karpowicz, wskazując na wielki potencjał turystyczno - kulturowy Łomży.

Współpraca zapoczątkowana podpisaniem listu intencyjnego będzie miała szeroki zakres - od gospodarki przez oświatę, kulturę, sprawy samorządowe po turystykę i sport.

- Współpraca zagraniczna jest niezwykle istotna z punktu widzenia rozwoju naszego miasta. Od wielu już lat Łomża współpracuje z innym białoruskim miastem - Gorki. Chcemy, żeby nowym partnerem na Wschodzie była Lida. Jest obecnie wiele możliwości, aby pozyskiwać środki zewnętrzne i realizować wspólne projekty – podkreślał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. - Mam nadzieję, że ta przyszła współpraca będzie realizowana na wielu płaszczyznach i przyniesie obopólne korzyści – dodawał.

W podobnym tonie wypowiadał się również mer Lidy.

- Mamy jednakowe cele, chcemy znaleźć potencjalne obszary i realizować wspólne projekty, które będą służyły dla dobra mieszkańców. Dzisiaj zrobiliśmy pierwszy krok, który pozwoli zrobić kolejne – powiedział Michaił Karpowicz.

W oficjalnym spotkaniu w Urzędzie Miejskim uczestniczył także konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie Jarosław Książek, który koordynował przyjazd białoruskiej strony. - Mam nadzieję, że ta współpraca będzie bardzo owocna. Te miasta doskonale się uzupełniają, posiadają kilkusetletnią tradycję. Wiele je łączy. Ten potencjał trzeba wykorzystać. Przyjeżdżajcie do siebie, zapraszajcie się nawzajem. Nie zrażajcie się jakimiś niepowodzeniami. Szukajcie kontaktów na różnych szczeblach – przekonywał dyplomata. - Ten dzisiejszy pierwszy krok, może jest małym krokiem w skali wielkiej polityki, ale na pewno dużym w skali dwóch miast.

Miasto Lida położone jest w obwodzie grodzieńskim i liczy 100 tysięcy mieszkańców. Blisko 40 proc. z nich stanowi ludność pochodzenia polskiego. Białoruski gród posiada bogatą historię sięgającą Wielkiego Księstwa Polsko-Litewskiego. Zachował się tam jeden z większych zabytków tamtego okresu - zamek Giedymina. W mieście funkcjonuje wiele zakładów produkcyjnych. Prężnie rozwija się tam przemysł maszynowy, obuwniczy, chemiczny, spożywczy oraz motoryzacyjny.


 



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama