Z "pierwszą wojną" to tylko niewielka przesada. Jak podkreślają mieszkańcy Łomżycy, wielkiej części miasta zabudowanej przede wszystkim domami jednorodzinnymi, na pewno w latach 20. a pewnie jeszcze i wcześniej była tam osada, jeszcze poza formalnymi granicami Łomży. Dojeżdżało się do niej pod lasem po piaskowej drodze. Ślady tej "topografii" pozostały w nazwach ulic tej części miasta: wspomniane Piaski i Podleśna, a wokół całe osiedle "drzewne" - Dębowa, Akacjowa, Modrzewiowa, Jaworowa...
- Nie pasują teraz nazwy. Jakie to Piaski? Trzeba zmienić nazwę. Na przykład na Asfalty - uśmiecha się kolejny z uczestników uroczystości.
Od zakończenie drugiej wojny mieszkańcy, których przybywało, kierowali do władz wszelkich szczebli postulat budowy porządnej, utwardzonej ulicy.
- Jeszcze w latach 80. był tu dyżurny traktor do wyciągania samochodów z błota - mówi jeden z mieszkańców.
Prezydent Mariusz Chrzanowski także nawiązał do długich lat batalii o "porządną drogę".
- Mamy w archiwach Urzędu Miejskiego dokumenty, listy, petycje z początków lat 80., świadectwa uporu i zaangażowania. Ale wreszcie przyszedł ten historyczny dzień dla mieszkańców Łomżycy - mówił.
"Brawa dla radnych" - wykrzyknął jeden z mieszkańców.
Rozległy się oklaski. Popłynęły ze strony kolejnych mówców - byli wśród nich m. in. poseł Lech Antoni Kołakowski i zastępca prezydenta Andrzej Garlicki - gratulacje dla mieszkańców, podziękowania dla wszystkich, których starania zadecydowały o doprowadzeniu inwestycji do finału.
- Troska o warunki życia. Drogi, boiska, domy to nasz współczesny patriotyzm - powiedział ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, który dokonał poświęcenia nowych ulic.
Piaski i Podleśna, czyli ich nowe nawierzchnie, cała infrastruktura podziemna, chodniki, ścieżki rowerowe, zjazdy na posesje i zatoczki, kosztowały około 3 milionów złotych.
Przekazanie od użytku odnowionych ulic połączone zostało z oficjalnym otwarciem zespołu obiektów sportowo - rekreacyjnych u zbiegu ulic Browarnej i Podleśnej. Także za pieniądze miasta, ale decyzją mieszkańców biorących udział w dwóch kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego Łomży, powstało tam boisko z ogrodzeniem z siatki oraz plac zabaw z atrakcjami dla dzieci i urządzeniami siłowni.
Przewodniczący Rady Osiedla Piotr Serdyński chciałby, aby nie był to koniec tworzenia miejsca wypoczynku i zabawy dla mieszkańców Łomżycy.
- Wspólnie z radną Marianną Jóskowiak chcemy zgłosić kolejny projekt: oświetlenia tego terenu i rozmieszczenia kamer monitoringu, żeby te nowiutkie urządzenia nie zostały zniszczone.
Faktycznie obiekty służą już rodzinom z osiedla Maria. Formalnie jednak boisko otworzyły piłkarskie reprezentacje Urzędu Miejskiego z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim (z "10" na koszulce) oraz osiedla Maria. Poświęcenia dokonał biskup Tadeusz Bronakowski, który wyraził nadzieję, że wychowają się tam piłkarze, którzy osiągać będą lepsze wyniki niż reprezentacja z Danią.
Uroczystości zwieńczył rodzinny festyn z licznymi atrakcjami dla najmłodszych.
Komentarze