Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:40
Reklama

ASF grozi. Ostatnie dni na decyzje hodowców

Tylko do 14 sierpnia mają czas na decyzje dotyczące swojej przyszłości producenci trzody chlewnej w strefach pojawiania się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dotyczy to m.in. gospodarstw w gminach Jedwabne, Przytuły i Wizna w powiecie łomżyńskim.
ASF grozi. Ostatnie dni na decyzje hodowców

Autor: farmer.pl

Nowy program tzw. bioasekuracji obowiązuje od 15 lipca. Jak informuje tygodnik-rolniczy.pl, zaostrzenie przepisów ma pozwolić na skuteczniejsze zabezpieczenie gospodarstw utrzymujących świnie na obszarach występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń. Są to znaczne części województw podlaskiego i lubelskiego, a także fragmenty mazowieckiego.

Wyliczenie gmin wchodzących do strefy zagrożenia przygotował portal podlaskie.strefaagro.pl. Są tam niemal w całości powiaty we wschodniej i południowej części województwa, przy granicy z Białorusią – białostocki, hajnowski, bielski i siemiatycki, ale także część gmin bardziej oddalonych od granicy w powiatach augustowskim, sokólskim, monieckim. Z Ziemi Łomżyńskiej najdłużej przed zagrożeniem ASF bronił się powiat kolneński, ale i tam są obecnie dwie gminy uznane za potencjalnie zagrożone: Grabowo i Stawiski. Z grajewskiego są Rajgród, Grajewo, Radziłów, Szczuczyn i Wąsosz, z zambrowskiego – Rutki, z wysokomazowieckiego – Kobylin-Borzymy i z łomżyńskiego – Jedwabne, Przytuły i Wizna.

Jak podaje tygodnik-rolniczy.pl, nowe przepisy nakazują:

zabezpieczenie gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie w systemie otwartym, podwójnym ogrodzeniem o co najmniej 1,5 m wysokości, na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem; wdrożenie programu monitorowania i zwalczania gryzoni; przeprowadzanie okresowych zabiegów dezynsekcji (od kwietnia do listopada każdego roku); prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń, które wjeżdżają na teren gospodarstwa oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie; zabezpieczenie budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych; utrzymywanie świń w gospodarstwach w zamkniętych pomieszczeniach, z wyjątkiem świń utrzymywanych w systemie otwartym; zapewnienie aby - osoby mające kontakt ze świniami w gospodarstwie nie utrzymywały własnych świń poza tym gospodarstwem oraz nie zajmowały się dodatkowo obsługą świń w innych gospodarstwach, do budynków, w których są utrzymywane świnie, nie wchodziły osoby postronne, osoby przebywające w budynkach inwentarskich używały odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego.

Każde gospodarstwo musi przygotować swój własny pisemny plan bioasekuracji, w którym zostanie uwzględniona: dokumentacja dotycząca programu; rejestr produktów biobójczych używanych w gospodarstwie; program czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu mającego kontakt ze świniami; zasady używania oraz czyszczenia i dezynfekcji odzieży ochronnej i obuwia.

Dodatkowe zabezpieczenia dotyczą budynków oraz miejsc wykorzystywanych do przechowywania pasz i ściółki pojedynczym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m na całej długości, związanym na stałe z podłożem, wykluczającym dostęp dzików na teren gospodarstwa. Wymagania są spełnione także wtedy, gdy całe siedlisko jest ogrodzone w ten sposób. A także utrzymywania świń w budynkach, w których nie są jednocześnie utrzymywane inne zwierzęta gospodarskie kopytne.

Termin na dostosowanie gospodarstw do wymagań bioasekuracji upływa 14 sierpnia, z wyjątkiem obowiązku wzniesienia stałych ogrodzeń. To należy wykonać do końca roku.

Ronicy, którzy nie będą mogli dostosować gospodarstw do wymagań do 14 sierpnia, muszą złożyć do powiatowego lekarza weterynarii oświadczenie. W takim przypadku będzie przysługiwać odszkodowanie i rekompensata za nieutrzymywanie zwierząt.

Ci, którzy nie spełnią wymogów dotyczących bioa­se­kuracji, mogą zrezygnować z produkcji w zamian za rekompensaty (oprócz jednorazowego odszkodowania za ubitą trzodę). Powinni złożyć stosowne oświadczenie do powiatowego lekarza weterynarii w terminie do 14 sierpnia. Rolnicy, którzy skorzystają z programu rekompensat, nie będą mogli utrzymywać w gospodarstwie świń aż do 31 grudnia 2018 r.

W tym roku potwierdzono już 37 ognisk afrykańskiego pomoru świń, z czego większość wystąpiła w województwie lubelskim. Od momentu pojawienia się wirusa ASF w naszym kraju w Polsce stwierdzono 60 zachorowań w stadach świń i 426 przypadków w populacji dzików. Ostatnie ognisko ASF stwierdzono w największym jak do tej pory stadzie, w którym utrzymywano 1905 świń, położonym w gminie Włodawa w woj. lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze ochronnym.

W czerwcu i lipcu ogniska ASF wystąpiły także na terenie Estonii, Litwy i Łotwy. W Estonii były to 2 stada, a w każdym z nich było ponad 3 tys. świń. Na Litwie stwierdzono 9 ognisk. W ostatnim z nich było utrzymywane ponad 23 tys. świń. Na Łotwie potwierdzono 2 ogniska. W ostatnim było ponad 6 tys. świń. W Czechach natomiast odnotowano ASF już u 66 dzików w regionie Zlin, około 90 km od granicy z Polską. W Rosji ognisk przybywa zarówno w części europejskiej kraju, jak i na Syberii.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama