Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:45
Reklama

Samorząd jest najważniejszy

Zaskakująco niewiele o polityce, a wiele o potrzebach dotyczących budowy dróg, odnawialnych źródeł energii, projektów związanych z ochroną zdrowia, kulturą i historią.
Samorząd jest najważniejszy

Tak rozłożyli akcenty uczestnicy spotkania w zajeździe „Ryś” w Konarzycach pod Łomżą z udziałem czołowych postaci Platformy Obywatelskiej w województwie: posłów Bożeny Kamińskiej i Roberta Tyszkiewicza oraz wicemarszałek województwa Anny Naszkiewicz. Honory gospodarza pełnił Jacek Piorunek, radny Sejmiku, a zarazem szef struktur PO w powiecie łomżyńskim.

Od kilku miesięcy przedstawiciele władz Platformy realizują w województwie cykl spotkań pod hasłem „Obywatelski Samorząd”. Tym razem formalnym „gospodarzem” był powiat łomżyński, ale spotkanie zgromadziło też wielu (łącznie około 50 osób) przedstawicieli „miejskiej” Łomży, przyjechali samorządowcy z m.in. starostą Elżbietą Parzych, wójtowie, radni, przedstawiciel innych partii politycznych, środowisk i organizacji zawodowych.

Jak podkreślił Robert Tyszkiewicz, zwykle scenariusz tego rodzaju spotkań dzieli jej na części: polityczną i samorządową. I rzeczywiście zaczął od polityki, ale tej bliższej.

- Dwa tygodnie temu informowałem na Starym Rynku w Łomży o wystąpieniu do prezydenta Łomży i komendanta wojewódzkiego policji w głośnej sprawie masztu z flagą Unii Europejskiej, który zniknął na czas uroczystości 3 Maja. Otrzymałem właśnie wstępną odpowiedź od prezydenta: przyznał, że to służby miejskie dokonały tej operacji. Czekam jeszcze na stanowisko komendanta – mówił poseł.

Było też o „większej” polityce, czyli refleksje o orzeczeniu Sądu Najwyższego w sprawie ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę nieskazanego jeszcze prawomocnie Mariusza Kamińskiego.

- To dobrze, że są jeszcze instytucje, które stają odważnie w obronie prawa – powiedział Robert Tyszkiewicz.

Przechodząc już do części „samorządowej”, podkreślił, jak wielkie obawy wywołuje europejska polityka Prawa i Sprawiedliwości. Jej efektem może być ograniczenie finansowego zasilania polityki rozwoju Polski, gdy Unia zechce powiązać je z przestrzeganiem praworządności, a wtedy...

- Antyeuropejska awantura odbije się na obywatelach – mówił.

Poseł Bożena Kamińska opowiedziała o swojej aktywności parlamentarnej dotyczącej m.in. infrastruktury i obronności. oraz związanej ze sprawami samorządowymi.

Najbardziej zapracowaną uczestniczką spotkania okazała się jednak wicemarszałek Anna Naszkiewicz, która – wraz z Jackiem Piorunkiem – przedstawiła prezentacje jak Łomża i powiat łomżyński wykorzystały unijne fundusze z perspektywy do 2013 roku (ponad 200 przedsięwzięć, przeszło 1,3 miliarda złotych dofinansowania z UE) i co się dzieje w nowym „rozdaniu” 2014 – 2020.

- To już przeszło 20 umów i ponad 130 milionów złotych dofinansowania – poinformowała.

Jak podkreślił Jacek Piorunek, mogłoby być jeszcze lepiej gdyby z samorządu Łomży trafiały do Urzędu Marszałkowskiego lepsze projekty.

Przedstawicielka zarządu województwa była także adresatką większości wystąpień i pytań ze strony uczestników dyskusji. Dotyczyły głównie projektów z wykorzystaniem unijnych funduszu, na które konkursy organizuje Urząd Marszałkowski. O planach utworzenia ośrodka opiekuńczego dla osób starszych w dawnej szkole w Sławcu mówiła Ewa Fiega ze Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych wspierana przez Izabelę Metelska z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz lekarza łomżyńskiego szpitala Marka Raszczyka. Jacek Piorunek przypomniał, że od dłuższego już czasu zabiega o przekształcenie przynajmniej części dawnego szpitala zakaźnego w Łomży w placówkę opiekuńczo – leczniczą.

Kilku uczestników spotkania zasygnalizowało rosnące potrzeby samorządów w zakresie odnawialnych źródeł energii. Mówił o tym m. in. wójt Piątnicy Krzysztof Kozicki, który także przedstawił plany utworzenia parku tematycznego na zabytkowych fortach.

- Cieszę się, bo to spotkanie, w którym biorą udział przedstawiciele różnych środowisk, pokazuje jak ważna jest konsolidacja sprzeciwu. Nie ma już projektu tzw, wstecznej dwukadencyjności, ale to nie znaczy, że nie będzie innych prób opanowania samorządów. Obrona ich niezależności to kluczowe teraz zadania – mówił poseł Robert Tyszkiewicz.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama