Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 16:08
Reklama

PWSIiP. Finał VII Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego

Stu uczniów z kilku województw wzięło udział w finale konkursu matematycznego organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży,

Autor: PWSIiP

 - W IV wieku p.n.e. powstaje logika Arystotelesa, w połowie XIX wieku algebra Boole’a, w XX wieku Claude Elwood Shannon położył podwaliny pod rewolucję cyfrową – wyjaśniał podczas dygresyjnego wykładu skierowanego do uczestników VII Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego dr hab. Marek Gawrysiak z PWSIiP, dowodząc, że najważniejsze odkrycia mają wiele wspólnego z zabawą, muzyką i z pozoru mało znaczącymi wynalazkami, takimi jak np. automatyczny flet zabawiający francuskie elity dworskie.

W siódmej edycji Konkursu organizowanego przez Instytut Informatyki i Automatyki PWSIiP w Łomży wzięło udział około dwustu uczniów z pięciu województw. Do finału zakwalifikowało się sto osób, a na podium, jako zdobywca najważniejszego trofeum, stanął Damian Werpachowski z II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku. Puchar przechodni, dla szkoły, której uczestnicy zdobyli w całym konkursie najwyższą liczbę punktów,  powędrował do II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży.

- Matematyka to nauka pożyteczna, piękna, elegancka. Rozwija intuicję i wyobraźnię – mówił dr hab. Romuald Kotowski, Dyrektor Instytutu Informatyki i Automatyki PWSIiP oraz przewodniczący Komisji Organizacyjnej Konkursu, podczas uroczystości wręczenia nagród laureatom.

Zwyciężyli licealiści z Białegostoku

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się około dwustu uczniów, a 128 z nich przeszło do drugiego etapu. Do ścisłego finału zakwalifikowała się setka uczestników z dwudziestu jeden szkół i z pięciu województw: podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Dwa pierwsze etapy konkursu odbyły się za pośrednictwem platformy internetowej. Uczestnicy mieli do rozwiązania 30 zadań. W finale zmierzyli się tylko z pięcioma zadaniami, ale za to o podwyższonej trudności i bardziej oryginalnymi niż zadania szkolne. Zwycięzcami okazali się licealiści z Białegostoku. Pierwsze miejsce zajął Damian Werpachowski z II LO w Białymstoku, który w ubiegłym roku także był zwycięzcą matematycznych zmagań.

- Pan Damian zajął także drugie miejsce w tegorocznym konkursie Infotest, organizowanym również przez Instytut Informatyki i Automatyki PWSIiP. Młody, zdolny człowiek. Oczywiście w naszym konkursie nie ma przegranych, wyłaniamy zwycięzców z grona najzdolniejszej młodzieży.  Pierwsze etapy konkursu nie mają ograniczeń terytorialnych, dlatego z roku na rok przybywa szkół, które chcą uczestniczyć w matematycznej rywalizacji - informuje Anna Chrzanowska z PWSIiP, współorganizatorka uczelnianych konkursów, matematycznego oraz informatycznego.

Drugie miejsce zajął Jacek Jakimiuk, także z II LO w Białymstoku, a trzecie Franciszek Budrowski z I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Nagroda Dyrektora Instytutu Informatyki i Automatyki PWSIiP, dla najlepszego gimnazjalisty w Konkursie,  powędrowała do Tomasza Modzelewskiego z Publicznego Gimnazjum Nr 6 w Łomży, który w finałowej rozgrywce uplasował się na wysokiej dwunastej pozycji. Wyróżnienia za najwyższą liczbę punktów zdobytych podczas wszystkich etapów otrzymali: ponownie Damian Werpachowski i Jacek Jakimiuk oraz Filip Wierzbowski z II Liceum im. Marii Konopnickiej w Łomży, zdobywca trzeciej nagrody w tegorocznym konkursie Infotest. Nagroda dla nauczyciela, którego drużyna w finale uzyskała najwyższą średnią punktów, przypadła Ewie Kiersnowskiej z II LO w Białymstoku.

Nagrody zwycięzcom, m.in. czytnik e-boków, tablety, dysk zewnętrzny, przenośny głośnik, ufundowali: Rektor PWSIiP, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy, Wójt Gminy Łomża oraz Zakład Usług Informatycznych NOVUM .

Konkursowi od lat przyświeca motto empirystycznego filozofa Rogera Bacona
„Kto lekceważy osiągnięcia matematyki przynosi szkodę całej nauce, ponieważ ten, kto nie zna matematyki, nie może poznać innych nauk ścisłych i nie może poznać świata”.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama