Przed majowym długim weekendem licea i technika pożegnały swoich absolwentów (na zdjęciu: uroczystość w III LO w Łomży). Dla słuchaczy radiowej "Trójki" symbolem pomieszania radości i smutku tej chwili stał się telefon od pewnego mężczyzny, który poinformował, że właśnie przygotował "ostatnią kanapkę" do szkoły swojej córce jako licealistce. Matura to dla dziecka próg dorosłości, dla rodziców nieuchronność pustoszejącego domu.
Co, gdzie, kiedy
A zatem. Czwartek, 4 maja. Godzina 9:00. Maturzyści zaczynają od pisemnych egzaminów obowiązkowych. Tego dnia z języka polskiego na poziomie podstawowym. Potem. o godz. 14:00, poziom rozszerzony. W piątek, 5 maja, godz. 9:00 - matematyka na poziomie podstawowym, ale od 14:00 nie matematyka rozszerzona tylko wiedza o tańcu. Po weekendowej przerwie, w poniedziałek, 8 maja, cały dzień na język angielski - rano podstawowy, po południu - rozszerzony.
I w kolejnych dniach już przedmioty wybierane, także w sesjach porannej i popołudniowej: wtorek - matematyka rozszerzona i język łaciński oraz kultura antyczna; środa - wiedza o społeczeństwie oraz informatyka; czwartek - język niemiecki; piątek - biologia oraz filozofia. W kolejnym tygodniu (15 - 19 maja): poniedziałek - historia oraz historia sztuki; wtorek - chemia oraz geografia; środa - język rosyjski; czwartek - fizyka i astronomia oraz historia muzyki; piątek - język francuski.
Wreszcie ostatni tydzień matur - językowy. Poniedziałek - hiszpański; wtorek - włoski; środa - języki mniejszości narodowych oraz przedmioty dla maturzystów z oddziałów dwujęzycznych.
Ogromną większość stanowić będą zdający po raz pierwszy i według reguł "nowej matury". W "starej" formule egzamin organizowany jest jeszcze dla osób, które w kilka lat temu nie podchodziły w ogóle, którym się nie powiodło zupełnie oraz zamierzający poprawić dawniejsze wyniki lub dołożyć zupełnie nowy przedmiot.
Zdający
Jak informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, w Łomży do matur powinno przystąpić ponad 1526 absolwentów liceów i techników. W powiecie łomżyńskim - 51, grajewskim - 384, kolneńskim - 258, wysokomazowieckim - 577 i zambrowskim - 335.
Największą w województwie "armię" tworzą maturzyści z Białegostoku - 5109 osób. W Suwałkach jest ich 1297. W całym regionie - 12 355, w tym 11 250 w "nowej formule".
Młodzi mieszkańcy województwa z języków obcych najchętniej do zdawania wybierali angielski, drugi jest rosyjski, trzeci - niemiecki. Także angielski króluje jako najczęściej wybierany przedmiot dodatkowy (wszystkie takie są w "nowej" maturze na poziomie rozszerzonym). Inne najbardziej popularne przedmioty to: geografia, matematyka, biologia, polski, chemia, wos i dopiero daleko za nimi historia.
Ponad 4,5 tysiąca maturzystów zdecydowało się tylko na jeden przedmiot dodatkowy, prawie 3,5 tys. - na dwa. nieco ponad 2 tys. - na trzy. 7 osób porwało się na 6 przedmiotów.
W kraju tegorocznych maturzystów jest 283 900. Prawie połowa zdaje dodatkowo wybrany angielski. Dalsza kolejność przedmiotów jest podobna jak w województwie podlaskim: geografia (27,9 proc. zdających), matematyka (25,5). biologia i polski ( po ponad 18).
Wszystkim życzymy pomyślności i sukcesu.
Komentarze