Kurpiowskie tradycje nie mają chyba odpowiednika w innych regionach kraju. Puszczański lud, bardzo pobożny, w specjalny sposób przeżywał czas Męki i Zmartwychwstania. Może też trochę dlatego, że oznaczał odchodzenie zimy i nadejście kolejnego czasu zieleni, leśnych owoców i kwiatów.
Jak czytamy na internetowej stronie gminy Zbójna: „Uzdolnione kurpianki z okazji świąt wielkanocnych robiły piękne pisanki, ugniatały baranki z cukru i chleba. Pięknej tradycji Puszczy Zielonej należy robienie dużych palm wielkanocnych sięgających niekiedy wysokości kilku metrów. Najpiękniejsze i największe zostawały w kościele do następnych świąt, inne po poświęceniu zdobiły domowe ołtarzyki. Wysokość palm wiąże się z wierzeniami, iż po zjedzeniu kilku baziek wierzbowych zabezpieczało przed bólem gardła. Same zaś palmy chroniły dom przed złymi duchami, dlatego też były takie wysokie. Inny zwyczaj związany z palmami polegał na tym, że kto wcześnie wstał w Niedzielę Palmową, ten biegł z palmą budzić innych bijąc nią wołał:
Wierzba bije - nie zabije
za tydzień - wielki dzień
za sześć noc – Wielkanoc".
Kurpiowska Wielkanoc to jednak nie tylko palmy i pisanki. To także wycinanki ze świątecznymi motywami, bukiety i kierce. Przepiękne przykłady talentu i umiejętności puszczańskich mistrzów gromadzi tradycyjny Konkurs Rozmaitości Wielkanocnych. W tym roku odbywa się już po raz 19.
Po raz 19. wójt Zbójnej i Gminny Ośrodek Kultury zapraszają na kurpiowską Niedzielę Rozmaitości Wielkanocnych, 9 kwietnia, czyli w Palmową Niedzielę.
Najwcześniej – już o godz. 9:00 otwarty dla gości zostanie Kiermasz Wielkanocny wokół budynku GOK. Na godz. 10:00 zaplanowane zostało rozstrzygnięcie Konkursu Rozmaitości Wielkanocnych na najpiękniejsze palmy, pisanki, wycinanki i inne tradycyjne ozdoby.
Potem ulicami Zbójnej przejdzie procesja Palmowej Niedzieli, a o godz. 12 w kościele pw. św. Wincentego a'Paulo rozpocznie się uroczysta msza.
Komentarze