Jak informuje Biuro Rektora, profesor Krystyna Leszczewska z Państwową Wyższą Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży związana jest od 2004 roku. Od trzech kadencji pełni funkcję prorektora. Podstawą do nadania jej habitacji, przez Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, była monografia „Przedsiębiorstwa rodzinne. Specyfika modeli biznesu”.
- Tematyka firm rodzinnych jest naukowo rozpoznana w wielu krajach, w Hiszpanii, Włoszech, USA. W Polsce to ciągle nowy, niezbadany temat. Dlatego pisząc pracę korzystałam z w dużej mierze obcojęzycznych źródeł – mówi dr hab. Krystyna Leszczewska.
W monografii „pod lupę” wzięła dwieście firm rodzinnych z kraju, reprezentujących różne regiony, profile działalności i przede wszystkim zróżnicowanych wielkościowo.
- Firmy rodzinne borykają się z podobnymi problemami, np. związanymi z sukcesją. Czasem dochodzi do konfliktów na tym tle. Czynnikiem wyróżniającym firmy rodzinne na tle firm nierodzinnych jest przede wszystkim wpływ rodziny na prowadzenie przedsiębiorstwa. Decyduje on o ciągłości firmy, ostrożnym lokowaniu środków, dbaniu o dobry wizerunek przedsiębiorstwa, które staje się wizytówką całej rodziny. Firmy rodzinne łagodnie przechodzą przez czasy dekoniunktury, kryzysu ekonomicznego – wyjaśnia dr hab. Krystyna Leszczewska.
W Polsce brakuje czytelnej definicji „firmy rodzinnej”, którą mógłby posłużyć się Główny Urząd Statystyczny w celu przeprowadzenia „globalnych” analiz w tym segmencie działalności gospodarczej.
- W zasadzie to praca dla zespołu badawczego, a nie indywidualnie działającego naukowca. Jednocześnie musimy narzucić sobie rygor definicyjny, ja skorzystałam z popularnej w USA definicji firmy rodzinnej. Zgodnie z nią firma rodzinna to taką, którą w ten sposób postrzegają jej właściciele – wyjaśnia profesor Krystyna Leszczewska.
Zainteresowania badawcze profesor powoli ewoluowały w kierunku firm rodzinnych. Tematyka jej doktoratu dotyczyła przeciwdziałaniu bezrobocia w regionach słabo rozwiniętych.
Komentarze