Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:06
Reklama dotacje rpo

„Komu zwycięstwo...” w Czerwonym Borze

Na wystawę „Komu zwycięstwo, komu klęska” ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza Zakład Karny w Czerwonym Borze. Otwarcie: 29 marca, godz. 14.30 z udziałem autora ekspozycji Piotra Białokozowicza z Muzeum Wojska.
„Komu zwycięstwo...” w Czerwonym Borze

Autor: Muzeum Wojska Białystok

Gdy kończy się konflikt, wygrani świętują zwycięstwo. Są spotkania, bankiety i przemowy. Smutek po tych co zginęli i radość ocalonych. Czy jednak można mówić o zwycięstwie w obliczu śmierci milionów? Na to pytanie stara się odpowiedzieć wystawa plenerowa Muzeum Wojska w Białymstoku.

Szturmowany przez Armię Czerwoną Berlin poddał się 2 maja 1945 r. 5 dni później w Reims podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, kończący wojnę w Europie. Na żądanie Stalina 8 maja w Berlinie zorganizowano jeszcze jedną ceremonię. W Moskwie był już kolejny dzień - 9 maja.

W Azji wciąż trwały działania zbrojne. 6 i 9 sierpnia USA zrzuciło bomby atomowe na Hiroshimę i Nagasaki. 2 września odbyło się podpisanie aktu kapitulacji Japonii. Zakończenie II wojny światowej świętowano na całym świecie. W czerwcu w Moskwie odbyła się Defilada Zwycięstwa, natomiast w czerwcu 1946 r. miała miejsce Londyńska Parada Zwycięstwa.

Zwycięstwo alianckie nad państwami Osi zostało okupione ogromnymi stratami, zarówno ludzkimi jak i materialnymi.

W II wojnę światową zaangażowały się 72 państwa, a na terenie 40 z nich prowadzono działania zbrojne. Do wojska powołano około 110 000 000 ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu. Według różnych szacunków, straty w ludziach wyniosły od 40 000 000 do 60 000 000. Niewyobrażalne były też wydatki wojenne. Szacuje się, że na działania zbrojne wydano około 1 000 000 000 000 ówczesnych amerykańskich dolarów”.

Tak wystawę „Komu zwycięstwo, komu klęska” rekomenduje białostockie Muzeum Wojska.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama