Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 23:25
Reklama

Harcerze i samorządowcy w hołdzie Druhowi Szaremu [FOTO]

Imię Druha Szarego otrzymało rondo w Piątnicy u zbiegu krajowej drogi nr 84 prowadzącej z Łomży w stronę Białegostoku i powiatowej wiodącej wzdłuż Narwi przez Piątnicę, Kalinowo, Drozdowo...
Harcerze i samorządowcy w hołdzie Druhowi Szaremu [FOTO]

Wybór patrona ważnego punktu na komunikacyjnej mapie Ziemi  Łomżyńskiej jest - w pewnym sensie - rodzajem harcerskiego "testu" skierowanego do kierowców. Może przynajmniej niektórzy z nich widząc tabliczkę z nazwą zadadzą sobie trud i sprawdzą kim był "Druh Szary".

Wójt Piątnicy Krzysztof Kozicki tę skautowską wiedzę ma już od dawna.

- Byłem w latach 90. drużynowym  w drużynie noszącej imię księdza Kazimierza Lutosławskiego, czyli druha Szarego. Uczyłem harcerską młodzie jakim był wybitnym Polakiem i patriotą  - podkreśla z dumą.

Także dla gości, jakich podejmowało Drozdowo i Łomża od piątku do niedzieli, postać patrona ronda nie jest zagadką.

- Jest tu ponad 100 harcerzy z wielu zakątków Polski - Przemyśla, Jarosławia, Skawiny, Warszawy, ale także znacznie nam bliższych geograficznie Łap, Ostrołęki czy Jedwabnego - mówi harcmistrz Wiesław Domański, komendant Hufca Nadnarwiańskiego ZHP im. Adama Chętnika w Łomży, główny organizator XXIV Ogólnopolskiego Zlotu Druha Szarego. Tym razem uczestnikami spotkania byli także przedstawiciele harcerskich poczt.

Sebastian Lichota wraz z kilkoma druhami przybył nad Narew z Przemyśla i Jarosławia.

- Wyjeżdżaliśmy rankiem dojechaliśmy późnym wieczorem. Dopiero się rozglądamy - mówi w sobotę rano.

Gościom z południowych krańców Polski  powinno się jednak podobać. Ogromne rozlewiska, ciągnące nad głowami z krzykiem klucze żurawi. Drozdowo i przedwiośnie w dolinie Narwi mają w sobie coś niezwykłego, nawet dla osób z pięknego przyrodniczo Podkarpacia.  

Sobotni poranek to pora, kiedy uczestnicy XXIV Zlotu po raz pierwszy robią coś wspólnie. Przemierzają drogę od dworku Lutosławskich (Muzeum Przyrody) na cmentarz do grobu księdza Kazimierza Lutosławskiego zatrzymując się na kolejnych stacjach Drogi Krzyżowej. Na każdej są odpowiednie modlitwy, ale także informacje o Druhu Szarym, jego rodzicach Paulinie i Franciszku, braciach, przodkach i kolejnych pokoleniach rodu myślicieli, artystów, polityków, inżynierów, pionierów nowoczesnego gospodarowania i nowoczesnego patriotyzmu, budowniczych przemysłu i szkół w Drozdowie i okolicach tego rodzinnego gniazda. Jest wśród modlitewnego zgromadzenia m.in. ojciec Jan Bońkowski, wójt Krzysztof Kozicki, radni Piątnicy, przedstawiciele instytucji powiatu łomżyńskiego.

Główną postacią dla uczestników Zlotu był oczywiście ksiądz Kazimierz Lutosławski (1880 -1924), kapłan, lekarz, polityk, poseł na pierwszy Sejm odrodzonej Rzeczpospolitej. Dla harcerzy jednak głównie: prekursor ruchu skautowskiego na ziemiach polskich i twórca projektu Krzyża Harcerskiego, który (z małymi modyfikacjami) jest używany do tej pory.

Droga Krzyżowa z udziałem harcerzy poprzedziła specjalną sesję Rady Gminy Piątnica. Samorządowcy podjęli decyzję o uhonorowaniu Druha Szarego. Kilka godzin później oficjalnie odsłonięte zostały odpowiednie tabliczki na rondzie.         

XXIV Ogólnopolski Zlot Druha Szarego zakończył się w niedzielę mszą w intencji harcerstwa w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.        

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama