Jest to gremium złożone z parlamentarzystów i naukowców, prawników, ekonomistów i specjalistów z zakresu administracji. Głównym zadaniem Rady jest opiniowanie wszelkich spraw związanych z działalnością służby publicznej – od zmian legislacyjnych przez finansowanie po zarządzanie kadrami.
Poseł Lech Antoni Kołakowski już samo wejście do Rady Służby Publicznej w ubiegłym roku określił jako „ukoronowanie” swojej działalności w różnych sferach administracji, czyli strukturach organizacyjnych państwa na szczeblu lokalnym i krajowym.
- RSP już w swojej nazwie zawiera kwintesencję tego, co najważniejsze w tej dziedzinie: Rada, czyli zbiorowa mądrość i doświadczenie; Służba, czyli oddanie swojej wiedzy i umiejętności do dyspozycji państwa; Publiczna, czyli działanie na rzecz wspólnoty narodowej – mówi łomżyński parlamentarzysta.
Poseł Lech Antoni Kołakowski ukończył Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie administracji. Jak podaje oficjalna nota biograficzna na stronie RSP: „ W 1992 roku pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Łomży, a w latach 1993–1997 był kierownikiem wydziału w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. W latach 1998–2005 zasiadał w łomżyńskiej radzie miejskiej, od 2002 pełniąc w niej funkcję wiceprzewodniczącego. Poseł na Sejm RP V, VI, VII i VIII kadencji”. Od 2005 roku w każdych wyborach zyskuje zaufanie coraz większego grona wyborców (zwłaszcza na Ziemi Łomżyńskiej), którzy powierzają mu mandat posła. W tej kadencji jest m.in. wiceprzewodniczącym Sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej i przewodniczącym Sejmowej Podkomisji Stałej do Spraw Wykorzystania Środków Pochodzących z Unii Europejskiej. Pracuje też w Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. W Klubie Parlamentarnym Prawo i Sprawiedliwość jest wiceprzewodniczącym i skarbnikiem.
ooo
Jak informuje strona RSP, „do zadań Rady, jako organu opiniodawczo-doradczego, należy wyrażanie opinii w sprawach:
-
dotyczących służby cywilnej, przedstawianych jej przez Prezesa Rady Ministrów lub Szefa Służby Cywilnej oraz z własnej inicjatywy;
-
projektu programu zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej;
-
projektu ustawy budżetowej w części dotyczącej służby cywilnej oraz corocznego wykonania budżetu państwa w tym zakresie;
-
proponowanego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w zakresie służby cywilnej;
-
projektów aktów normatywnych dotyczących służby cywilnej;
-
planu szkoleń centralnych w służbie cywilnej;
-
etyki korpusu służby cywilnej;
-
sprawozdania Szefa Służby Cywilnej o stanie służby cywilnej i realizacji zadań tej służby za rok poprzedni i in.
Rada ocenia również przebieg postępowań kwalifikacyjnych w służbie cywilnej. Ponadto, że jej przewodniczący wchodzi w skład Rady Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, do zadań Rady Służby Publicznej, we współpracy z KSAP, należy także upowszechnianie najlepszych standardów, wzorców i doświadczeń w zakresie funkcjonowania służby publicznej.
Przepisy znowelizowanej ustawy o służbie cywilnej przewidują, że Rada Służby Publicznej liczyć może 7-9 członków. Z dniem 9 marca 2016 r. Prezes Rady Ministrów Beata Szydło powołała członków Rady, a spośród nich przewodniczącego - dra Artura Górskiego (zmarł 1 kwietnia 2016 r.) oraz wiceprzewodniczącego Rady - Tadeusza Woźniaka. Kadencja członków Rady trwa 4 lata. Członkowie Rady pełnią swoje funkcje społecznie, do czasu powołania ich następców.
Skład Rady Służby Publicznej:
Tadeusz Woźniak – Przewodniczący Rady Służby Publicznej
Absolwent studiów podyplomowych z zakresu administracji na UW i w WSAP w Łodzi. Poseł na Sejm RP V, VI, VII i VIII kadencji, członek Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, wieloletni członek Rady Służby Cywilnej, w latach 1990-2005 wójt i doradca wojewody.
Lech Kołakowski - Wiceprzewodniczący Rady Służby Publicznej, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie administracji. W 1992 roku pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Łomży, a w latach 1993–1997 był kierownikiem wydziału w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. W latach 1998–2005 zasiadał w łomżyńskiej radzie miejskiej, od 2002 pełniąc w niej funkcję wiceprzewodniczącego. Poseł na Sejm RP V, VI, VII i VIII kadencji.
dr hab. Zbigniew Cieślak
Prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny UKSW w Warszawie. Były rektor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce. W latach 2002-2006 prorektor UKSW w Warszawie, specjalizuje się w prawie administracyjnym. Były przewodniczący Rady Służby Cywilnej (2006 r.), założyciel i opiekun naukowy Warszawskiego Seminarium Aksjologii Administracji, były podsekretarz stanu w rządzie Jerzego Buzka, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 2006-2015.
dr hab. Maria Gintowt-Jankowicz
Prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, były wykładowca na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1990-2006 organizowała i była pierwszym dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Członek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów w latach 1989-1992, członkini kolejnych zespołów, rad i komisji ds. reformy administracji publicznej, w latach 1999-2005 wiceprzewodnicząca Rady Służby Cywilnej przy Prezesie Rady Ministrów, w latach 2006-2015 sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Autorka licznych publikacji i opinii prawnych z zakresu prawa administracyjnego.
doc. dr inż. Marek Kisilowski
Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauki o zarządzaniu w administracji publicznej, docent na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej, współautor kilku monografii i podręczników z zakresu zarządzania i nauki administracji. Członek Prezydium Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność”, rekomendowany przez Akademicki Klub Obywatelski im. L. Kaczyńskiego w Warszawie. W listopadzie 2016 roku powołany do Narodowej Rady Rozwoju.
Jerzy Meysztowicz – Klub Poselski .Nowoczesna
W 1989 roku ukończył Wydział Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uzyskując tytuł magistra historii. Przedsiębiorca i społecznik, pełnił funkcję wicewojewody krakowskiego (1998) i małopolskiego (1999-2001). W latach 1994-1997 był radcą Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Obecnie Poseł na Sejm RP.
Andżelika Możdżanowska – Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe
Absolwentka Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Od 1997 r. pracuje w firmie „Lignomat”, m.in. jako dyrektor biura reklamy i zastępczyni redaktora naczelnego w Radiu i TV SUD. Od 2005 r. wykłada w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. W latach 2008–2011 była właścicielką Centrum Obsługi Biznesu, zajmującego się m.in. doradztwem ekonomicznym, opracowywaniem biznesplanów i pozyskiwaniem środków z UE. Była sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. senator VIII kadencji, a obecnie poseł na Sejm RP.
dr Mariusz Witczak – Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska
Ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Kaliszu. W 2005 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych z zakresu nauk politycznych. Nauczyciel akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. W latach 1998-2002 radny Rady Miejskiej Kalisza. Senator VI i VII kadencji, poseł VII i VIII kadencji. Był przewodniczącym senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz członkiem Rady Służby Cywilnej.
Ireneusz Zyska – Koło Poselskie Wolni i Solidarni
Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wyższej Szkoły Bankowej, radca prawny. W latach 2000-2006 pracował w departamencie prawnym spółki giełdowej we Wrocławiu i w kancelarii syndyka masy upadłościowej. W latach 2006-2011 pracował w samorządzie terytorialnym jako zastępca burmistrza miasta Świebodzice, zajmując się infrastrukturą komunalną i zarządzaniem procesami inwestycyjnymi. Dwukrotnie – w latach 2006 i 2010 wybierany radnym Rady Miejskiej w Świebodzicach. Obecnie poseł na Sejm RP.
Komentarze