W naradzie, która służyła także omówieniu akcji „Czad i ogień”, udział wzięli ponadto szefowie służb mundurowych z województwa, oficerowie policji i straży z kilku powiatów, przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, naukowcy, członkowie Grupy Ratowniczej Nadzieja z Łomży oraz przedstawiciele mediów.
Wiceminister Jarosław Zieliński zaznaczył w swoim wystąpieniu, że policja, aby działać skutecznie musi być blisko ludzi, blisko ich problemów, aby skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom.
- Na dobrą opinię społeczeństwa musimy pracować każdego dnia, konsekwentnie i wszyscy – mówił Jarosław Zieliński.
Podkreślał także, że dużą rolę w tym procesie mają odgrywać dzielnicowi – policjanci „pierwszego kontaktu”. Przypomniał o wprowadzonych w 2016 roku innowacyjnych projektach takich jak: „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”,„Dzielnicowy bliżej nas” czy „Moja Komenda”. Pan Jarosław Zieliński zaakcentował również, że społeczeństwo dobrze ocenia pracę policji.
Obecna na spotkaniu zastępca komendanta głównego policji nadinspektor Helena Michalak przedstawiła najważniejsze wydarzenia z 2016 roku, które zabezpieczali policjanci. Podziękowała za rok wytężonej pracy funkcjonariuszom i innym służbom.
W trakcie uroczystości nadkomisarz Sebastian Wojciekian otrzymał z rąk wiceministra Jarosława Zielińskiego i komendanta Daniela Kołnierowicza rozkaz o powierzeniu obowiązków pierwszego zastępcy komendanta miejskiego policji w Łomży (na zdjęciu). Sebastian Wojciekian ma 41 lat. Służbę w resorcie rozpoczął w 1997 roku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Pracował między innymi w Ostródzie, a ostatnio w Grajewie jako naczelnik Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policjirajewie. W łomżyńskiej jednostce nadkomisarz Sebastian Wojciekian będzie nadzorował pracę służb kryminalnych.
Podczas części poświęconej podsumowaniu pracy łomżyńskich policjantów, komendant miejski policji w Łomży komisarz Marek Sienkiewicz przestawił i omówił wyniki pracy funkcjonariuszy i wskazał kierunki w jakich zadania realizowane będą w roku 2017.
Z podsumowań statystycznych łomżyńskiej komendy wynika, że w 2016 roku policjanci wszczęli 1696 postępowań przygotowawczych. Było to o 239 mniej niż w roku 2015. Odnotowano też wzrost wskaźnika wykrywalności do poziomu 75,7%. (64,1% w roku 2015)
W kategorii przestępczości kryminalnej również odnotowano spadek wszczętych postępowań przygotowawczych. W 2016 roku odnotowano ich 1135, podczas gdy rok wcześniej było to 1291. Wzrosła także wykrywalność tego rodzaju przestępstw z 53,3% w 2015 roku do 69,6% w roku 2016.
W ubiegłym roku spadła również liczba przestępstw kryminalnych w kategorii 7 najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa (tj. kradzież mienia, kradzież z włamaniem, uszkodzenie mienia, kradzież samochodu, rozbój i wymuszenia rozbójnicze, uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie). Wszczęto łącznie 593 postępowania przygotowawcze (w 2015 r. – 694).
W roku 2016 odnotowano 76 wypadków drogowych. Było to o 7 więcej niż w 2015 r. (wtedy - 69). Wzrosła liczba osób zabitych w wypadkach drogowych. W ubiegłym roku na terenie powiatu łomżyńskiego zginęło 16 osób ( 8 – w 2015 r.), a rannych zostało 79 osoby (82 – w 2015 r.). Spadła natomiast liczba stwierdzonych przestępstw drogowych z 234 w 2015 r. do 230 w 2016 r
Badania opinii społecznej CBOS pokazują, że 72 % respondentów dobrze ocenia pracę Policji. 95% Polaków czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania, a 67,6% dobrze ocenia pracę policjantów w swoim lokalnym środowisku. Analiza danych oraz oceny ze strony społecznej wskazują na pozytywne efekty zaangażowania formacji w realizowanie zadań związanych z codzienną służbą i pracą zarówno funkcjonariuszy jak i pracowników Policji, którzy w dalszym ciągu konsekwentnie i z determinacją będą podejmowali działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.
Komentarze