O jakie świadczenia mogą ubiegać się bliscy osoby zmarłej w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia i komu one przysługują?
Prawo ubiegania się o zadośćuczynienie przysługuje osobom najbliższym wobec zmarłych – wyjaśnia radca prawny Barbara Gawlikowska-Gierko – przy czym zwrot ten niekoniecznie oznacza tylko rodziców, dzieci, rodzeństwo czy małżonków (konkubentów) zmarłego. Mogą one ubiegać się o zadośćuczynienie za krzywdę psychiczną doznaną w związku ze śmiercią osoby bliskiej, odszkodowania związane z pogorszeniem się sytuacji życiowej oraz zwrot kosztów pogrzebu. Nadto osoby, względem których zmarły zobowiązany był do alimentacji mogą ubiegać się o rentę.
Kto wypłaca odszkodowanie?
Najczęściej podmiotem, do którego kierowane są roszczenia jest firma ubezpieczeniowa, z którą osoba odpowiedzialna za zdarzenie zawarła umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Wypadki komunikacyjne - w tym przypadku sytuacja jest najbardziej klarowna - każdy właściciel pojazdu powinien posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Suma ubezpieczenia dla wszystkich poszkodowanych w danym wypadku wynosi równowartość 5 milionów EURO.
A co w sytuacji, kiedy sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia lub nie posiadał ubezpieczenia OC? Wówczas roszczenia zgłaszane są do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który powstał m.in. w celu wypłaty świadczeń w tego typu sytuacjach. Na jego działalność składają się wszystkie zakłady ubezpieczeń działające na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
Wypadki w rolnictwie - możliwe jest ubieganie się o świadczenia od ubezpieczyciela, z którym właściciel gospodarstwa zawarł umowę na ubezpieczenia OC z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. Należy jednak pamiętać, że jest to ubezpieczenie, które chroni osoby inne, niż sam ubezpieczający (właściciel gospodarstwa). Brak wykupionego ubezpieczenia OC rolnego skutkuje zgłoszeniem roszczeń do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który jest zobowiązany zaspokoić roszczenia poszkodowanych.
Wypadki przy pracy - w tej kategorii zdarzeń poszkodowanemu pracownikowi lub jego najbliższej rodzinie (gdy pracownik zmarł) przysługuje prawo do ubiegania się o zadośćuczynienie, odszkodowanie i rentę (w wysokości wyższej niż przyznana renta z ubezpieczenia społecznego) bezpośrednio od pracodawcy, bądź – jeśli pracodawca zawarł umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone swoim pracownikom i osobom trzecim – od zakładu ubezpieczeń.
Jak dochodzić swoich praw?
Zaistnienie szkody wraz ze sprecyzowaniem wysokości roszczeń i odpowiednimi dokumentami uzasadniającymi wysokość kwot, o które się ubiegamy, należy zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy wypadku, bądź do pracodawcy.
Ubezpieczyciel wypłaca świadczenie na podstawie własnego uznania, ugody bądź wyroku sądu.
Praktyka pokazuje, że uzyskanie satysfakcjonującego zadośćuczynienia wymaga pracochłonnego kompletowania dokumentów, gromadzenia oświadczeń świadków, dokonywania wyliczeń (szczególnie istotnych w przypadku roszczeń rentowych i odszkodowawczych), oszacowania wysokości roszczeń możliwych do uzyskania, kontaktów z pracownikami ubezpieczyciela, przezwyciężania inercji zakładów ubezpieczeń w zakresie wydawania decyzji, prowadzenia negocjacji co do należnych kwot. Warto dodać, że najwyższe i najbardziej satysfakcjonujące dla poszkodowanych kwoty udaje się uzyskać na drodze sądowej.
Dlatego najczęściej osoby poszkodowane zlecają dochodzenie swoich roszczeń wyspecjalizowanym firmom odszkodowawczym posiadającym doświadczenie w pozyskiwaniu jak najwyższych odszkodowań dla swoich klientów. Na polskim rynku jednym z liderów pośród takich firm jest AUXILIA S.A.
AUXILIA S.A.
Firma AUXILIA istnieje od 2003r. i od samego początku swojego funkcjonowania zajmuje się prowadzeniem spraw odszkodowawczych. Celem działania firmy jest uzyskiwanie na rzecz Klientów jak najwyższych kwot świadczeń, dlatego kieruje jak najwięcej spraw na drogę sądową przy współpracy z adwokatami i radcami prawnymi kancelarii LEXBRIDGE, z którą tworzy jedną grupę kapitałową. W styczniu 2016r. AUXILIA S.A. zadebiutowała na giełdzie NewConnect. W dniu wejścia na giełdę kurs akcji wzrósł o ponad 78%! Zysk netto Grupy Auxilia wzrósł trzykrotnie w I półroczu 2016 r.
AUXILIA w liczbach
- 8 oddziałów regionalnych w całej Polsce
- 260 mln zł uzyskanych odszkodowań
- 83,8% wygranych spraw sądowych
- 1,6 mln zł – wartość największego uzyskanego świadczenia za pojedynczy wypadek
AUXILIA S.A.
Oddział Mazurski
ul. Sikorskiego 166
18-400 Łomża
Alicja Choińska
tel. kom. 601 151 666
e-mail: [email protected]
Na zdjęciu: Barbara Gawlikowska-Gierko,Radca Prawny, wspólnik w kancelarii LEXBRIDGE
Komentarze