Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:55
Reklama

Żegnaj, Zenku

Zmarł Zenon Piechociński. Miał 72 lata. Był jedną z najsympatyczniejszych i najmądrzejszych osobowości polskiej i łomżyńskiej lewicy.

To kolejna osoba z galerii "Łomżyńskich Niezastąpionych", której brak będzie bardzo odczuwalny w życiu miasta. W tradycyjnie dosyć prawicowej Łomży stanowił nieodzowny pierwiastek lewicowy, który pozwalał zachowywać, chociaż po części, niezbędną równowagę. Zapewniał też własne - zawsze ciekawe i godne poważnego rozważenia - spojrzenie na problemy społeczne.

Wielobarwność postaci Zenka Piechocińskiego nieźle opisuje program obchodów Święta 1 Maja, w którym nieodmiennie uczestniczył, także w tym roku. Grupka osób o lewicowych przekonaniach z flagami biało-czerwonymi i unijnymi rozpoczynała przy tablicy na Ratuszu poświęconej postaci Władysława Świderskiego, pierwszego prezydenta Łomży pod odzyskaniu niepodległości, od 1919 do 1934 roku. Był on działaczem PPS, a także niezłomny organizatorem obrony miasta przed bolszewikami w dniach "cudu nad Narwią". Potem trasa  unikalnego "pochodu" wiodła do Ławeczki Hanki Bielickiej, popiersia Bohdana Winiarskiego, pierwszego polskiego przewodniczącego Trybunału w Hadze, tablicy upamiętniającej istnienie województwa łomżyńskiego na budynku przy ul. Polowej, który był siedzibą pierwszego wojewody i wreszcie pod Szkołę Muzyczną, czyli w okolice dawnego więzienia, gdzie trafiali także lewicowcy. Czyli - podsumowując - przede wszystkim postacie i wydarzenia, dzięki którym Łomża miała swoje chwile świetności i chwały, z lewicowym odcieniem.

Mało kto już pamięta, że to Zenek Piechociński, jako pierwszy sprowadził do Łomży "Via Baltica". Tabliczki z tą nazwą umieścił na bezimiennej uliczce prowadzącej od ulicy Zjazd w kierunku Narwi (do m. in. ośrodka rehabilitacji i hospicjum). Tropił wszelkie łomżyńskie ślady w literaturze i innych dziedzinach kultury. Bardzo skutecznie zawodowo dbał przez wiele lat o wizerunek regionalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży. Społecznie starał się, abyśmy jak najwięcej wiedzieli i rozumieli czym jest dla Polski i Łomży Unia Europejska. Miał niezrównanego "nosa" do wyszukiwania anegdot, dowcipów, rysunków, które pobudzały do mądrego uśmiechu.

Oficjalnie Zenon Piechociński był łomżyniakiem urodzonym w 1944 roku. Absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Działaczem  PZPR. Radnym Miejskim Łomży i szefem lokalnych struktur SLD. Organizatorem uroczystości Święta Pracy.

Zenku, żegnają Cię przyjaciele z Grupy Medialnej Narew.     

fot. 1 Maja 2016. Zenon Piechociński (schowany nieco za słowem "Równość" na transparencie) podczas tradycyjnych uroczystości Święta Pracy i święta Unii Europejskej w Polsce  


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama