Cały dochód z koncertu zostanie przeznaczony na rzecz podopiecznych Fundacji Podlaskie Hospicjum Onkologiczne z siedzibą w Nowej Woli koło Michałowa. Fundacja ta prowadzi jedyne w Polsce społeczne domowe hospicjum wiejskie. Niesie bezpłatną pomoc osobom nieuleczalnie chorym, aby mogły godnie przeżyć ostatnie miesiące życia. W domu pacjenta odwiedzają go lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta i psycholog. Działa na obszarze gmin Michałowo, Zabłudów, Narew, Narewka i Gródek.
Michał Lorenc (ur. 1955) jest jednym z najbardziej znanych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej. W latach 1973–77 związany był z Wolną Grupą Bukowina. W gatunku muzyki filmowej zadebiutował w 1979 roku, pisząc ścieżkę do „Przyjaciół” Andrzeja Kostenki. Łącznie napisał muzykę do prawie 180 filmów fabularnych, m.in. „300 mil do nieba”, „Psy”, „Oficer”, „Bandyta”, „Cztery noce z Anną”, „Różyczka”, „Wino truskawkowe”, „Jan Paweł II – szukałem was”, „Żurek”, „Babie lato”. Pisał także muzykę do seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych, przyrodniczych oraz spektakli teatralnych. W ostatnich latach powstały również dwie msze jego autorstwa – Missa Magna Beatificationis z okazji beatyfikacji Św. Jana Pawła II oraz Przebudzenie. Współpracował z reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i USA. Nagrywał muzykę z najlepszymi polskimi orkiestrami: Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Warszawską Operą Kameralną. Od lat współpracuje z muzykami z zespołu DesOrient – polskimi specjalistami od muzyki etnicznej. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Czeskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej, a także laureatem wielu nagród filmowych i muzycznych. 3 maja 2016 roku za swą działalność artystyczną został uhonorowany Orderem Orła Białego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
DesOrient to polski zespół muzyczny grający muzykę etniczną i filmową. Słynie z barwnej instrumentacji, precyzji i techniki wykonawczej łączącej etniczne inspiracje z klasycznym brzmieniem. Powstał w 1998 roku podczas grania muzyki Michała Lorenca do filmu „Złoto dezerterów” Janusza Majewskiego. Od tej pory grupa wykonuje wiele kompozycji Lorenca, grali i nagrywali ścieżki dźwiękowe m.in. do filmów „Bandyta”, „Oficer”, „Wszystko będzie dobrze”, „Wino truskawkowe” czy „Statyści”. Świetnie odnajdują się też w piosence autorskiej, czego dowodem jest płyta nagrana z Jackiem Kleyffem (album zawierał nową aranżację kultowych „Huśtawek”), współpraca z Wandą Warską, czy nagranie piosenki „Fotoplastykon” z muzyką Jerzego Wasowskiego. Bardzo chętnie sięgają też do etnicznych korzeni – muzyki bałkańskiej, żydowskiej, arabskiej, perskiej, latynoskiej, polskiej. W skład instrumentarium zespołu wchodzą oryginalne, pochodzące z różnych stron świata flety (m.in. ney, kawal, fujara salaska, fletnia, shakuhachi), bębny (cajon, bendir, daf, rig, darabuka) i rozmaite instrumenty strunowe (charango, tar, gitara, santur), a także klasyczne skrzypce, akordeon, kontrabas czy ludowe polskie cymbały.
Komentarze