Podsumowanie dwóch lat prezydent przedstawił odwołując się głównie do swojego programu wyborczego. Podkreślał w nim głównie działania prorodzinne w postaci np. samorządowego becikowego. Obszernie opowiada o tym w wywiadzie udzielonym Telewizji Narew. Poświęcił jednak również nieco czasu planom na drugą połowę kadencji.
Do najważniejszych należy włączenie Łomży do rządowego programu „Mieszkanie Plus”.
- Już w poniedziałek 12 grudnia zaplanowane jest podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie z przedstawicielami rządu – poinformował Mariusz Chrzanowski.
Według zapowiedzi, jakie przedstawił, nadrabianie zaległości w sferze mieszkaniowej ma być jednym z głównych motywów działania. Poza budynkiem z programu „Mieszkanie Plus” ma powstać blok komunalny (także z budżetowym dofinansowaniem), a na mieszkania socjalne władze miasta chciałyby przerobić dawny hotel przy u. Wesołej. W ocenie prezydentem, dużą rezerwą działek pod budownictwo z wykorzystaniem różnych programów rządowy są obecne tereny kolejowe.
- Dostosowywanie struktur miejskiej oświaty do reformy w tej sferze już rozpoczęliśmy – stwierdził prezydent prezentując kolejne z głównych zadań na najbliższe miesiące i lata.
Wśród projektów inwestycyjnych, władze miasta podkreślają rozbudowę bulwarów nad Narwią, projekt „Hala Kultury” na Starym Rynku, park Jana Pawła II, dworzec autobusowy, dalszy ciąg gruntownej przebudowy siedziby Filharmonii Kameralnej.
W sferze gospodarczej do najważniejszych przedsięwzięć będzie należało „wpisanie się” Łomży w plan wicepremiera Mateusza Morawieckiego, czyli wykorzystanie terenów inwestycyjnych w rejonie ulicy Meblowej.
Sporo zmian zapowiada prezydent Mariusz Chrzanowski w funkcjonowaniu jednostek komunalnych. MPK ma zostać przekształcone z zakładu budżetowego w spółkę, co ma ułatwić przedsiębiorstwu korzystanie ze środków zewnętrznych. W dwóch największych spółkach komunalnych zmieniona zostanie struktura kierownictwa.
- Obecnie są to dwuosobowe zarządy, prawdopodobnie już od lutego będą tylko jednoosobowe – poinformował prezydent.
Poza różnymi względami organizacyjnymi decydujące znaczenie mają finanse. Wejdzie bowiem w życie ustawa, która ustala zarobki zarządzających takimi firmami jako wielokrotność średniej płacy w danej jednostce (od dwóch razy w małej do pięciu razy w dużej). W MPWiK i MPEC byłoby to – przy zastosowaniu mnożenia przez 3 - około 13 tysięcy dla każdego z członków zarządu. Dlatego mają w nich zostać tylko prezesi.
Rozmowę z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim na półmetku kadencji można oglądać w Telewizji Narew i na www.narew.info.
Komentarze