Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:38
Reklama

Nadal trwa nabór ochotników do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej

Batalion Obrony Terytorialnej w Łomży ma powstać już w 2017 roku. Choć nie ma jeszcze bliższych informacji, wiadomo, że kandydatów, wśród których są również cywile, jest co raz więcej.
Nadal trwa nabór ochotników do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej

Do Obrony Terytorialnej może dołączyć każda osoba zdrowa, sprawna fizycznie, posiadająca obywatelstwo polskie oraz odpowiednie kwalifikacje zawodowe, która chce wziąć na swoje barki współodpowiedzialność za bezpieczeństwo Polski.

- Wszystkich kandydatów do Obrony Terytorialnej, którzy się do nas zgłoszą, zapisujemy na listy, które później przekazane zostaną dowódcom - mówił podpułkownik Adam Krystowczyk, wojskowy komendant uzupełnień. - Odpowiadamy na wszystkie pytania, budzące wątpliwości, ale najpierw odsyłamy do strony internetowej łomżyńskiego WKU, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące zapisów kandydatów i koncepcji Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej, czyli piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Zgodnie z koncepcją podpisaną przez Ministra Obrony Narodowej oferta służby w Wojskach Obrony Terytorialnej kierowana jest do wszystkich osób, zarówno cywili jak i wojskowych i ma prowadzić do umocnienia zdolności obronnych naszego kraju. Ci, którzy zdecydują się skorzystać z takiej możliwości, a dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet, będą mieli szansę na podpisanie 2–6 letniego kontraktu w ramach OT.

Wszyscy ci, którzy chcieliby zasilić korpus oficerski WOT – zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej – będą mogli ubiegać się o miejsce na szkoleniu oficerskim Wojsk Obrony Terytorialnej. Na takie szkolenie aplikować mogą absolwenci następujących kierunków studiów: obronność i bezpieczeństwo państwa, zarządzanie kryzysowe, nauki społeczne, nauki humanistyczne, wychowanie fizyczne, edukacja i wychowanie, ekonomia. Ma to na celu zaspokojenie kluczowego zapotrzebowania na ekspertów z dziedzin newralgicznych dla tej formacji.

Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej, wśród zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej znajdują się m.in.

• prowadzenie działań militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi (w przypadku wybuchu konfliktu). Działania te będą miały na celu zniszczenie lub zatrzymanie sił potencjalnego przeciwnika.

• ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.

• ochrona społeczności lokalnych przed skutkami destabilizacji i dezinformacji.

• współpraca z elementami systemu obronnego państwa, w tym szczególnie z wojewodami i organami samorządu terytorialnego.

• ochrona społeczności lokalnych przed skutkami ataków w cyberprzestrzeni.

• szerzenie w społeczeństwie idei wychowania patriotycznego.

Ministerstwo Obrony Narodowej postrzega służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej jako: możliwość wniesienia własnego, obywatelskiego wkładu w system bezpieczeństwa Polski; pracę w młodym i opartym na podobnych wartościach zespole (istnieje możliwość zgłoszeń grupowych, które w miarę możliwości będą uwzględniane w doborze miejsc służby); służbę w pobliżu miejsca zamieszkania; udział w dynamicznych ćwiczeniach oraz możliwość wykorzystania najwyższej klasy sprzętu; trakcyjne formy finansowania aktywności lub stałej służby w ramach OT.

Szkolenie pododdziałów Obrony Terytorialnej prowadzone będzie w systemie weekendowym, (jeden, maksymalnie dwa weekendy w miesiącu na pluton) w wymiarze około 30 dni w roku.

Łomżyńska jednostka wojskowa do utworzenia batalionu przygotowuje się już od 2015 roku. Zostało odnowione ogrodzenie i nadal trwa remont w budynkach. Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało na ten cel blisko 2 mln zł.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama