- Atutem projektu jest fakt, że dwadzieścia procent staży będzie miało wymiar praktyczno - teoretyczny, a na ich podstawie studenci przygotują aplikacyjne prace dyplomowe – informuje Ewelina Rycerska z działu projektów PWSIiP. - To ważne, bo naszym założeniem jest łączenie praktyki z nauką.
Praktyka, teoria i Akademia
- Zamierzam wziąć udział w praktykach, to szansa na zdobycie konkretnych umiejętności, które przydadzą mi się w przyszłości. Chciałbym także napisać pracę dyplomową, która będzie mocno osadzona w realiach konkretnego przedsiębiorstwa, będzie rozwiązywała jakiś problem praktyczny – mówi Mateusz Dąbrowski student Automatyki i Robotyki.
Studenci PWSIiP trafią do pracodawców z całej Polski, ci ostatni zostaną wyłonieni w drodze zapytań.
- Zależy nam, aby były to firmy ze zróżnicowanych branż, o silnej pozycji rynkowej. Już dziś otrzymujemy pierwsze sygnały zainteresowania od przedsiębiorców, co nas bardzo cieszy – mówi Ewelina Rycerska.
Za praktyki studenci otrzymają stypendium, będzie to ponad dwa tysiące złotych miesięcznie. Wynagrodzenie trafi także do opiekunów praktyk - uczelnianych oraz wyłonionych w zakładzie pracy.
- Sprawnie poruszamy się w krajowych i unijnych przepisach, osiągamy sukcesy na wielu polach, tych dydaktycznych i naukowych. Jednak nasze ambicje są większe – przekonuje rektor PWSIiP, dr hab. Robert Charmas, prof. nadzw.
W planach władz uczelni jest stworzenie struktury wydziałowej oraz pozyskanie kadry profesorskiej, co umożliwi nadawanie stopni doktora w dwóch obszarach wiedzy – informatyki oraz ochrony zdrowia.
- Powstanie Akademii Łomżyńskiej, to oczywiście olbrzymie przedsięwzięcie finansowe oraz formalne, wymagające podjęcia uchwały sejmowej oraz wsparcia lokalnych decydentów. Liczę, że ten cel uda się osiągnąć już w 2018 roku, na sześćsetlecie nadania Łomży praw miejskich. Lepszej okazji nie będzie. Aby to się stało powinniśmy, jako lokalna wspólnota, wznieść się ponad ewentualne podziały i mocno zintensyfikować nasze działania – dodaje rektor PWSIiP.
Projekt „Program praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych” jest finansowany z pieniędzy unijnych i ma zostać zrealizowany do czerwca 2018 roku.
Komentarze