Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:05
Reklama

Droga ważna dla wszystkich

Informacje na temat Via Baltica przekazane w Łomży przez premier Beatę Szydło i jej rządowych współpracowników z ministerstwa infrastruktury wzbudziły wiele nadziei i optymizmu, ale także kontrowersji. Bliższe oględziny zaprezentowanych dokumentów przeprowadzone przez kilka łomżyńskich redakcji wykazały bowiem, że nie były to akty przesądzające o realizacji wyczekiwanej w Łomży inwestycji.

Jeden z dokumentów był wystąpieniem ministra infrastruktury do wicepremiera w sprawie "uzgodnienia" budowy odcinka Ostrów Mazowiecka - Szczuczyn. Drugi rzeczywiście dotyczył realizacji trasy S61, ale od Szczuczyna w kierunku Suwałk i granicy państwa. Pojawiły się wręcz obawy, że znów budowa Via Baltica i obwodnicy Łomży zniknie gdzieś w szufladach ważnych urzędów.

Zaraz jednak potem miało miejsce kilka wydarzeń potwierdzających słowa szefowej rządu o "przekuwaniu" zapowiedzi w konkretne działania.

Via Baltica w Parlamencie Europejskim...

Przede wszystkim na oficjalnej stronie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa ukazał się materiał dotyczący "przyjęcia przez Parlament Europejski raportu zakładającego wsparcie dla rozwoju infrastruktury transportowej wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej". Głównym "bohaterem" jest tam wprawdzie trasa Via Carpatia, ale znalazły się także sformułowania dotyczące Via Baltica: "skierowaliśmy do realizacji ostatnie brakujące odcinki autostrady A1, drogi S3 i S61 Via Baltica – powiedział minister Andrzej Adamczyk"; I kolejne fragmenty: "W raporcie podkreślono również konieczność realizacji innych projektów poprawiających skomunikowanie krajów wschodniej części UE, m.in. drogi Via Baltica i szlaku kolejowego Rail Baltica, pierwszego połączenia kolejowo-drogowego na linii Wschód - Zachód. Via Baltica  to fragment drogi międzynarodowej E67, która biegnie z Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Pełni ona rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi. Via Baltica wraz z Rail Baltica jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego. Obydwa projekty zostały zakwalifikowane do sieci bazowej TEN-T". I jeszcze jeden: "24 października 2016 r. minister Andrzej Adamczyk podpisał decyzję o skierowaniu do realizacji całego 91-kilometrowego  polskiego odcinka drogi ekspresowej S61 Via Baltica, od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej do obwodnicy Szczuczyna. Przetargi na realizację 6 odcinków mają zostać ogłoszone w IV kwartale 2016 r. i I kwartale 2017 r.".

 ...w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa

Dziennikarze portalu 4lomza.pl zwrócili się także do resortu budownictwa o wyjaśnienie w sprawie pism zaprezentowanych w Łomży przez premier Beatę Szydło. Przedstawiciele resortu odpowiedzieli zapewnieniem, że pismo ministra Andrzeja Adamczyka już zostało przesłane do wicepremiera Mateusza Morawieckiego, a "uzgodnienie z Ministrem Finansów i Rozwoju jest ostatnim, formalnym etapem przed ogłoszeniem postępowań przetargowych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad". 

...i w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

Białostocki oddział GDDKIA poinformował o rozpoczęciu drugiego etapu przetargu na budowę drugiej jezdni obwodnicy Szczuczyna. Zaproszenie do składania ofert cenowych zostało skierowane do 13 z 14 firm, które się zgłosiły w pierwszym etapie. Mają na to czas do 27 grudnia, a podpisane umowy z wybranym podmiotem planowane jest w marcu.

Druga jezdnia obwodnicy Szczuczyna ma powstać w systemie "Projektuj i buduj". Będzie to ponad 6,5 kilometra trasy z nawierzchnią betonową.

Na przyszłej drodze S61 w zaawansowanej fazie przygotowań są także odcinki od obwodnicy Augustowa przez obwodnicę Suwałk do przejścia granicznego w Budzisku. 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama