Zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku bądź komórek macierzystych będzie można 9 października w łomżyńskiej Galerii Veneda. Od godz. 12 do 18 na miejscu będą przedstawiciele Fundacji DKMS, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania i wytłumaczą wszystko, co będzie niejasne. Będą tam przede wszystkim po to, aby dać szansę osobom chorym na białaczkę. Tą szansą są "bliźniaki genetyczne". Może się okazać, że gdzieś na świecie jest osoba, która potrzebuje naszej pomocy, nie jest z nami spokrewniona, a jednak ma te same geny.
Tego dnia przybyłym do Galerii Veneda czas umilać będą: zespół The BL Blues Band, Patrycja Kosik, dzieci z Przedszkola "Mały artysta" oraz tancerze z BK Step. Będziemy mieli okazję zobaczyć również pokaz karate Kyokushin oraz pierwszej pomocy Grupy Ratowniczej "Nadzieja". Organizatorami wydarzenia jest Fundacja DKMS Polska oraz Team Margot.
Początki fundacji
DKMS został założony w 1991 roku z prywatnej inicjatywy w oparciu o historię cierpiącej na białaczkę pacjentki Mechtild Harf. Jej rodzina chciała zrobić wszystko, by ją uratować. Jedyną szansą było przeszczepienie szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy. Niestety w tamtych czasach w Niemczech zarejestrowanych było tylko 3000 niespokrewnionych dawców. Rodzina Mechtild zmobilizowała wszelkie siły znajomych i przyjaciół, by zdążyć z pomocą. Tak z prywatnej inicjatywy dr Petera Harf’a (męża Mechtild) oraz jej lekarza, dr Gerharda Ehningera, powstał DKMS.
Dało to początek powstaniu największej bazy danych na świecie, skupiającej ponad 6,3 mln zarejestrowanych potencjalnych dawców komórek macierzystych. Chcąc zwiększyć szanse na znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie DKMS rozszerzyło swoją działalność o kolejne centra dawców w USA (2004), Polsce (2008), Hiszpanii (2011) oraz Wielkiej Brytanii (luty 2013).
W ciągu 25 lat szansę na życie chorym na nowotwory krwi podarowało ponad 56 tysięcy osób z baz DKMS. Dziś każdego dnia komórki macierzyste na całym świecie oddaje co najmniej 18 Dawców DKMS.
Dawca
Żeby zostać potencjalnym dawcą wystarczy tylko kilka kroków. 9 października "meldujemy" się w Galerii Veneda, bierzemy ze sobą dowód tożsamości, znajdujemy przedstawicieli DKMS, oni pobierają nam wymaz z jamy ustnej, wypełniamy formularz i czekamy na kartę dawcy komórek macierzystych. Oczywiście, ważny jest również nasz stan zdrowia - to on decyduje o tym, czy możemy zostać potencjalnym dawcą.
Podziel się cząstką siebie!
Komentarze