Druga jezdnia jeszcze powstaje, dlatego ruch na nowym odcinku o długości 4 kilometrów odbywa się z ograniczeniami: prędkości do 40 kilometrów na godzinę na łukach oraz prędkości do 60 km/h i zakazem wyprzedzania na pozostałym fragmencie.
Obwodnica Mężenina omijająca miejscowość od południa i południowego zachodu to część kolejnego odcinka drogi nr 8, która przekształca się stopniowo w ekspresową S8. Prace na ponad 15 kilometrach między Mężeninem a Wiśniewem (czyli jednym końcem obwodnicy Zambrowa) mają się zakończyć jeszcze w tym roku. Przedstawiciele białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zwracają się do kierowców o szczególną uwagę związaną ze zmianami organizacji ruchu oraz o zachowanie szczególnej ostrożności – tam cały czas pojawiają na drodze pojazdy i maszyny budowlane.
O rok dłużej trzeba będzie poczekać na wygodny i szybki przejazd pozostałymi dwoma fragmentami ekspresowej S8 w województwie podlaskim. Jeden z nich to niespełna 15 kilometrów między Jeżewem a Mężeninem z dwoma dużymi węzłami drogowymi w rejonie miejscowości Sikory i Kobylin. GDDKiA zaawansowanie prac ocenia na ponad 40 procent, a cały fragment ma być gotowy w drugiej połowie przyszłego roku. Będzie kosztował ponad 440 milionów złotych.
Podobny termin, przy kosztach wyższych o kilkanaście milionów złotych i większym dotychczasowym zaawansowaniu prac (ponad 50 proc.), obowiązuje w przypadku ostatniego już w granicach województwa odcinka przyszłej ekspresowej „ósemki”. To blisko 15 kilometrów od drugiego końca obwodnicy Zambrowa do granicy województwa podlaskiego z mazowieckim. Te odcinki realizowane są jako dwujezdniowa droga, po dwa dwumetrowej szerokości pasy ruchu w każdą stronę, z pasem awaryjnym (2,5 m), dwunastometrowym pasem zieleni pośrodku, asfaltową nawierzchnią. Gdy zostaną zakończone, całą trasę w regionie od Białegostoku do granicy województwa, będzie można przemknąć z prędkością 110 km/h.
A niedługo później także do Warszawy. Białostocki oddział GDDKiA nadzoruje budowę kilku odcinków „ósemki” w kierunku stolicy: od granicy regionu do Ostrowi Mazowieckiej i kolejnych w stronę Wyszkowa
fot. GDDKiA Białystok
Komentarze