Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 stycznia 2025 14:22
Reklama

Sport dla zdrowych, zdrowie dla aktywnych

"Współczesna medycyna sportowa obecnie jest rozumiana szerzej, jako medycyna aktywności ruchowej. Zajmuje się nie tylko sportowcem wyczynowym, ale także każdym aktywnym fizycznie, od wczesnego dzieciństwa do późnej starości człowiekiem, zarówno w zdrowiu jak i chorobie.

"Współczesna medycyna sportowa obecnie jest rozumiana szerzej, jako medycyna aktywności ruchowej. Zajmuje się nie tylko sportowcem wyczynowym, ale także każdym aktywnym fizycznie, od wczesnego dzieciństwa do późnej starości człowiekiem, zarówno w zdrowiu jak i chorobie. Najważniejszym, podstawowym celem tak rozumianej medycyny sportowej jest przede wszystkim profilaktyka". Słowa Wojciecha Gawrońskiego z Zakładu Medycyny Sportowej Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie są znakomitym opisem obecnej sytuacji, w której sport wyczynowy jest jedną z najbardziej atrakcyjnych dróg kariery, a aktywność fizyczna stała się już nie tylko modą, ale wręcz stylem życia.
Tym bardziej wzrasta rola specjalistów, którzy aktywność fizyczną - wyczynową lub rekreacyjną - mają zamknąć
w ramach bezpiecznych dla każdego organizmu.
Rodzice w domu, nauczyciele w szkole, trenerzy w klubach i ośrodkach sportowych, starają się dostrzec w dzieciach talenty sportowe. W takim przypadku obowiązkowe jest zaświadczenie lekarskie o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu.
- Może je wystawić lekarz - specjalista z zakresu medycyny sportowej, posiadający certyfikat Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej, oczywiście po przeprowadzeniu odpowiednich badań - informuje doktor Mariusz Gurzęda z Łomżyńskiego Centrum Medycznego. - Dokumentu takiego wymaga każdy organizator zawodów sportowych.
Każda dyscyplina sportu ma swoją specyfikę. Dlatego badania mają zarówno charakter ogólnej oceny stanu zdrowia (EKG, morfologia krwi, poziom glukozy), jak też specjalistyczny w niektórych przypadkach
(np. neurologiczne dla zawodników sportów walki czy rentgenowskie).
Opiekunowie sportowi powinni doskonale orientować się w wymogach stawianych zawodnikom planującym o karierę wyczynową, nawet na początku tej drogi. Rodzice jednak czasami marzą o jak najszybszym posiadaniu w domu gwiazdy sportu. Nie powinni jednak zapominać, że w grę wchodzi zdrowie i dobro dziecka. 
- To naprawdę nie jest uciążliwa procedura. W przypadku Łomżyńskiego Centrum Medycznego, zapraszamy ze skierowaniami od lekarzy POZ. Jeżeli pacjenci są pod opieką naszej przychodni, wtedy badania te są bezpłatne. Pobranie materiału do badań laboratoryjnych odbywa się na miejscu, a już następnego dnia dostępne są wyniki
z którymi udajemy się do lekarza posiadającego prawo do orzekania, czyli też na miejscu - wyjaśnia dr Mariusz Gurzęda.
Jak dodaje, uprawianie sportu w rozumieniu wyczynowym na "własną rękę" może być po prostu niebezpieczne. Wiele jest w mediach doniesień np. o biegaczach, którzy przeliczyli się z siłami i stanem własnego organizmu na długodystansowych trasach.
Znane powiedzenie głosi, że „w zajęciach wychowania fizycznego bierze się udział po to, aby być zdrowym, natomiast sport wyczynowy powinny uprawiać jedynie zdrowi osobnicy”. Nawet jednak poprawianie zdrowia za sprawą aktywności fizycznej powinno się odbywać pod kontrolą.
- Warto abyśmy wiedzieli jaki rodzaj wysiłku przyniesie nam pożytek, a nie szkodę. Jak powinien być intensywny
i długotrwały. Dlatego zapraszamy na badania i po fachową poradę do Łomżyńskiego Centrum Medycznego.

 www.medycynalomza.pl
 

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama