Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 stycznia 2025 14:07
Reklama

Bólu nie należy lekceważyć

- W niektórych przypadkach badanie ultrasonograficzne sprawdza się lepiej niż rezonans magnetyczny - mówi radiolog z Łomżyńskiego Centrum Medycznego, który za pomocą nowoczesnego sprzętu diagnozuje m. in. problemy ze stawami - barku, kolana, łokcia, skokowym.

- W niektórych przypadkach badanie ultrasonograficzne sprawdza się lepiej niż rezonans magnetyczny - mówi radiolog z Łomżyńskiego Centrum Medycznego,  który za pomocą nowoczesnego sprzętu diagnozuje m. in. problemy ze stawami - barku, kolana, łokcia, skokowym. - Zwłaszcza w przypadkach zespołu cieśni nadgarstka dobrej klasy aparatura z głowicą wysokiej częstotliwości pozwala zobrazować nawet lekkie uszkodzenie. Na ogół rezonans i usg to komplementarne metody, choć ta druga jest  szybciej dostępna i tańsza.

Wspomniane przez lekarza schorzenie - zespół cieśni nadgarstka - to "podstępny" wróg wszystkich, którzy wykonują ręcznie powtarzające się czynności. Może to być zarówno typowa praca fizyczna, np. malarza czy murarza, ale także jazda samochodem lub rowerem, granie na instrumencie albo godziny spędzane przy klawiaturze komputera i z komputerową myszką w dłoni. Może mieć także inne podłoże (np. niedoleczony uraz czy zaburzenia hormonalne), a zaczyna się zwykle od pojawiającego się niespodziewanie drętwienia i bólu palców.     

Jak podkreśla lekarz z Łomżyńskiego Centrum Medycznego, badania ultrasonograficzne w ŁCM powinny być dokonywane, gdy po urazie i zakończonym procesie leczenia oraz rehabilitacji, pacjent nadal odczuwa dolegliwości bólowe, a rentgen nie wykazuje niepokojących zmian.

- Trzeba sprawdzić czy nie ma zerwanych przyczepów ścięgien - tłumaczy radiolog.

Drugie z głównych wskazań to przewlekłe bóle utrzymujące się, mimo że nie było urazu, a wykluczone są przyczyny neurologiczne.

- Wtedy powinniśmy przeważnie szukać stanu zapalnego ścięgien czy kaletek wytwarzających maź stawową - dodaje lekarz.

W przypadku problemów ze stawami "sygnały alarmowe" w organizmie chorego są bardzo wyraźne: ból, ograniczenie możliwości ruchowych, pojawiające się bóle nocne.

Postawienie diagnozy w Łomżyńskim Centrum Medycznym nie kończy zainteresowania pacjentem.

- Możemy zaproponować konkretne leczenie skierowane na daną chorobę, czasami wystarczą leki przeciwzapalnych, a czasami niezbędna jest zmianę cała strategii leczenia przez ortopedę - mówi lekarz.

Zbyt wielu zaleceń profilaktycznych, aby uniknąć problemów ze stawami, nie ma. Radiolog z ŁCM podkreśla, że przy pracy długotrwałej i powtarzających się czynnościach, należy zachowywać jak najwygodniejszą pozycję. Przy komputerze np. ręce nie powinny  być utrzymywane w powietrzu.

I nie należy lekceważyć sygnałów ostrzegawczych organizmu tylko jak najszybciej sprawdzić co się dzieje dzięki kompetentnym pracownikom i aparaturze Łomżyńskiego Centrum Medycznego.

www.medycynalomza.pl


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama