Co powinno znaleźć się w diecie na wzmocnienie kości i stawów?
To, co jemy na co dzień ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz ogólną kondycję ciała. Jadłospis obfitujący w tłuszcze, sól, węglowodany i cukry prowadzi do poważnych konsekwencji w postaci schorzeń takich, jak zwyrodnieniowa choroba stawów. Możemy zapobiec przykrym i bolesnym następstwom nieodpowiedniego trybu życia – wystarczy, że zmienimy naszą dietę i zadbamy o odrobinę ruchu. Na talerzu osoby dbającej o swoje kości i stawy powinny znaleźć się na przykład:
- ryby,
- produkty pełnoziarniste,
- warzywa i owoce,
- nabiał,
- oleje tłoczone na zimno.
Oprócz zdrowej żywności bardzo duże znaczenie w kontekście zachowania zdrowia układu ruchu ma przyjmowanie około 2 litrów wody dziennie oraz dostarczanie sobie tylko tylu kalorii, by zaspokoić dobowe zapotrzebowanie organizmu.
Największy sprzymierzeniec naszych stawów – gdzie szukać kolagenu?
Kości i stawy nie będą normalnie funkcjonować, jeśli nie otrzymają odpowiednich porcji kolagenu. Młody organizm potrafi samodzielnie wytwarzać białko fibrylarne, jednak wraz z wiekiem ta umiejętność zanika. Kolagen naturalnie występuje w ścięgnach, skórze, chrząstkach, kościach, czy naczyniach krwionośnych. Już po 30. roku życia powinniśmy zadbać o dodatkowe źródło wspomnianej substancji – takim bez wątpienia są galaretki przygotowane na bazie żelatyny. Niestety, większość z nas nie uwzględnia w swojej codziennej diecie zbyt wielu potraw stanowiących źródło kolagenu, dlatego warto rozważyć suplementację tego składnika. Ważne, by wybierać preparaty z najwyższej półki: https://mybionic.pl/producenci/natu-care.
Suplementy diety wspierające zdrowie kości i stawów
Nasze kości i stawy potrzebują wysokich dawek kolagenu, jednak w suplementacji wspierającej układ ruchu powinno znaleźć się jeszcze kilka specjalistycznych preparatów. Warto urozmaicić swoją dietę o bogate i przebadane źródła glukozaminy, chondroityny oraz witamin D, czy K. Kluczowe znaczenie w kontekście zachowania silnego i sprawnego układu kostnego ma jeden z podstawowych makroelementów, czyli wapń. Możemy wprowadzić do swojej diety wybrane suplementy zawierające substancje, których nasz organizm potrzebuje najbardziej lub postawić na preparaty typu complex.
Co zrobić, aby suplementacja była najskuteczniejsza?
Jeżeli zależy nam na spotęgowaniu działania suplementów diety, to powinniśmy postawić na regularne przyjmowanie preparatów, przestrzeganie zdrowego jadłospisu oraz aktywność fizyczną. Stawy i kości potrzebują ćwiczeń wzmacniających odpowiednie partie mięśniowe. Nie powinniśmy katować organizmu ciężkimi treningami – zdecydowanie lepsza dla naszego zdrowia i samopoczucia będzie prosta aktywność polegająca na wykonywaniu bezpiecznych ćwiczeń dobranych przez fizjoterapeutę lub lekarza medycyny sportowej.