Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 04:23
Reklama

Ligawki zagrały w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Zabrakło tylko dwóch rzeczy, aby było jak zawsze. Nie było choćby odrobiny szronu na trawie (nie mówiąc już o śniegu) i nagrody dla Andrzeja Klejzerowicza. I tak jednak "Ligawki" w Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu potwierdziły swoją magię.
Ligawki zagrały w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Zabrakło tylko dwóch rzeczy, aby było jak zawsze. Nie było choćby odrobiny szronu na trawie (nie mówiąc już o śniegu) i nagrody dla Andrzeja Klejzerowicza. I tak jednak "Ligawki" w Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu potwierdziły swoją magię.

Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich nosi imię Kazimierza Uszyńskiego, twórcy ciechanowieckiej placówki i człowieka, który przywrócił tradycję grania na ligawkach na Podlasiu i Mazowszu. W 35. edycji wydarzenia udział wzięło około 140 wykonawców z Mazowsza, Podlasia, Kaszub, Pienin, Wielkopolski, pogranicza polsko - litewskiego, Słowacji, Ukrainy . Po raz pierwszy swoją rywalizację mieli seniorzy (powyżej 65 lat), a dzieci wystąpiły w grupie młodszej i starszej. 

Grali na współczesnych wersjach najstarszych na ziemiach polskich instrumentów muzycznych, czyli wielkich trąbach wykonanych z drewna. W różnych regionach Polski mają one swoje nazwy - ligawki, bazuny, trombity, ale w podobny sposób wydobywa się z nich dźwięk. Jest w konkursie jednak jeszcze kategoria "inne", w której widać prawdziwe bogactwo wyobraźni dawnych pasterzy i ich miłości do muzyki, którą potrafili wydobywać ze wszystkiego. Uczestnicy zaprezentowali jurorom i widzom m. in. jak brzmią: sopiłka, końcówka (piszczela), drumbla, zubcoki, fujarka, okaryna, heligonka, gajdy, harmonijka ustna, suka biłgorajska, gęśle, mazanki, dudy wielkopolskie, oktawki pienińskie, cymbały, tylenka, skrzypce, duda-koza, sierszeńki, lira, koza, piszczałka, piszczałka postna, sowa-piszczek, przebierka z ustnikiem, birbyne, skuduczai, bębenek polski, lamzdelis.  

W głównych rolach wystąpiły jednak jak zwykle ligawki i inne podobne instrumenty, których zadanie w historii nie ograniczało się do muzykowania  i komunikowania się pasterzy między sobą. Na pamiątkę biblijnych trąb, na ligawkach zapowiadany był także okres oczekiwania na narodziny Zbawiciela.

A że tym razem natura zarządziła początek Adwentu w wersji "łagodna jesień" to już nie wina organizatorów. Niemal "etatowy" zdobywca nagród  w konkursie, Andrzej Klejzerowicz z Ciechanowca, jest także usprawiedliwiony. Nic tym razem nie wygrał, ponieważ dołączył do etnografów, etnologów, muzykologów z Warszawy i Białegostoku tworzących jury konkursu.

Wyniki 35. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego w Muzeum Rolnictwa Ciechanowcu.

Ligawki - dorośli: 1. Teodor Niemyjski, Ciechanowiec, 2. Rafał Gałaguz, Wieska, 3. Patryk Rybałtowski, Kozarze i Mateusz Szadkowski, Wyrozęby-Podawce. Ligawki - dzieci starsze (do 16 lat)L 1. Ilona Ignatowska, Białobrzegi, 2. Lubomir Ziółek, Krężnica Jara, 3. Łukasz Radziszewski, Bogusze Stare. Ligawki - dzieci młodsze (do 10 lat): 1. Marcin Radziszewski, Bogusze Stare, 2. Rafała Radziszewski, Bogusze Stare, 2. Adam Ignatowski, Wieska.

Bazuny - dorośli: 1. Grzegorz Choszcz, Przewóz Sznurki, 2. Ludwik Choszcz, Przewóz Sznurki, 3. Janusz Świątkowski, Kożyczkowo. Bazuny - dzieci: 1. Antoni Świątkowski, Kożyczkowo (jedyny uczestnik).

Trombity - dorośli: 1. Martin Wałach, Jaworzynka, 2. Igor Hraśko, Blatnica, 3. Tadeusz Rucki, Koniaków. Trombity - dzieci: 1. Paweł Kukuczka, Koniaków, 2. Maria Salamon, Krościenko, 3. Wiktoria Gruszka, Koniaków.

Rogi pasterskie - dorośli: 1. Tadeusz Rucki, Koniaków, 2. Martin Wałach, Jaworzynka, 3. Martin Brxa, Turany i Igor Hraśko, Blatnica. Rogi pasterskie - dzieci: 1. Wiktoria Gruszka, Koniaków, 2. Maria Salamon, Krościenko.

Inne instrumenty - dorośli: 1. Myroslav Gutsul, Zarojana, 2. Igor Hraśko, Blatnica, 3. Martin Wałach, Jaworzynka i Andrzej Wojtuś, Łuków. Inne instrumenty - dzieci: 1. Paweł Kukuczka, Koniaków, 2. Adriana Droniak, Putiła, 3. Dmytro Hryhoriak, Putiła i Bartosz Wilk, Szamotuły.     


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama