Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 00:51
Reklama dotacje rpo

Ciechanowiec: Ligawki, trombity, bazuny, rogi pasterskie...

Aż 125 muzyków i amatorów przyjechało na 31. edycję Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich. Najmłodsza uczestniczka miała 4 lata. Na imprezę stawili się nie tylko ligawkarze z kraju, ale także z zagranicy. Wszyscy pięknie zagrali i przy tym świetnie
Ciechanowiec: Ligawki, trombity, bazuny, rogi pasterskie...

Aż 125 muzyków i amatorów przyjechało na 31. edycję Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich. Najmłodsza uczestniczka miała 4 lata. Na imprezę stawili się nie tylko ligawkarze z kraju, ale także z zagranicy. Wszyscy pięknie zagrali i przy tym świetnie się bawili, a jury po długich obradach nagrodziło tych najlepszych.

3. grudnia wszystkie drogi prowadziły do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. To tu rozpoczął się 31. Konkurs Gry Na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Wykonawców uważnie słuchali, m.in.: poseł Dariusz Piątkowski, dyrektor Podlaskiego Oddziału ARiMR Stefan Krajewski, zastępca dyrektora PO ARiMR Jerzy Leszczyński, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku Anatol Wap, przewodniczący rady Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu prof. Czesław Waszkiewicz i prof. Adam Dobroński z Uniwersytetu Białostockiego.
- Co roku poziom konkursu jest wyższy – oznajmił Antoni Mosiewicz, starszy kustosz, kierownik działu etnograficznego i budownictwa wiejskiego MR. - I z każdym rokiem przybywa nam uczestników.
Najpierw dzieci i dorośli rywalizowali w kategorii trąb (ligawki, trombity, bazuny, rogi pasterskie), później odbyły się przesłuchania muzyków grających na innych instrumentów pasterskich. Jury oficjalnie podało wyniki następnego dnia po mszy świętej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, koncelebrowanej przez ks. biskupa Antoniego Dydycza.
Pierwszą nagrodę w wysokości 750 zł, spośród 34 dorosłych uczestników, zdobył Rafał Gałaguz z Wieski, drugą - 550 zł otrzymał Andrzej Klejzerowicz z Ciechanowca. Trzy trzecie miejsca przypadły: Teodorowi Niemyjskiemu i Mateuszowi Moczulskiemu z Ciechanowca oraz Mariuszowi Gałaguzowi z Wieski.
Najlepsza spośród 32 dzieci biorących udział w kategorii ligawki, była Marta Adamowicz z Drohiczyna (jury przyznało jej 600 złotych). Dwie drugie nagrody trafiły do: Pawła Przewoźnika i Łukasza Radziszewskiego, zaś trzy trzecie otrzymali: Dariusz Oleszczuk, Ewelina Kamińska i Mateusz Burzyński.
Za grę na trombicie i rogu pasterskim pierwsze miejsce otrzymał Tadeusz Rucki z Koniakowa. Natomiast najmocniej za serca jury chwycił Ludwik Hoszcz z Brodnicy Górnej grający na bazunie.
Pierwszą nagrodę za grę na trombicie, w kategorii dziecięcej, zdobył Adam Salamon z Bieszczad. W kategorii inne instrumenty muzyczne - Jakub Salamon.
Po ogłoszeniu werdyktu laureaci wspólnie zagrali wyjątkowy koncert. 31. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich uświetniły występy: zespołów z Ukrainy, Słowacji , Białorusi, z Pienin, Koniakowa i Kartuz.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama