Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 14:43
Reklama

W obronie I Łomżyńskiego Batalionu Remontowego

Rada Miejska Łomży obradująca wraz z Prezydentem Łomży na 18. sesji zwyczajnej przyjęła stanowisko, w którym zwróciła się do Ministra Obrony Narodowej z prośbą o szczegółową analizę sposobu reorganizacji oraz celowości przekształcenia I Łomżyńskiego Batalionu Remontowego im. gen. Mariana Raganowicza
W obronie I Łomżyńskiego Batalionu Remontowego

Rada Miejska Łomży obradująca wraz z Prezydentem Łomży na 18. sesji zwyczajnej przyjęła stanowisko, w którym zwróciła się do Ministra Obrony Narodowej z prośbą o szczegółową analizę sposobu reorganizacji oraz celowości przekształcenia I Łomżyńskiego Batalionu Remontowego im. gen. Mariana Raganowicza, bezpośredniego spadkobiercę tradycji i sztandaru 33 Pułku Piechoty, w cywilne warsztaty techniczne.

„Władze Łomży głęboko zaniepokojone są kierunkiem zmian, mających na celu likwidację tej historycznej i zasłużonej jednostki, która na trwałe związała swoje istnienie z naszym miastem. Sprzeciwiamy się wszelkim decyzjom mającym na celu degradację znaczenia jednostki wojskowej w Łomży, a argumenty ekonomiczne uznajemy za wysoce niewystarczające” - czytamy w liście, pod którym podpisali się Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski i Przewodniczący Rady Miejskiej Łomży Maciej Borysiewicz. We wspólnym stanowisku przypominają o zapewnieniach Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Mieczysława Cieniucha o utrzymaniu Batalionu w Łomży. W liście z 30 marca 2011 roku do Prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego Pan Generał informował o potrzebie określenia nowych zadań dla łomżyńskiego Batalionu, z których wynikają: zmiana podporządkowania Batalionu - z Dowódcy Wojsk Lądowych na Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, oraz zmiany organizacyjno-etatowe, które „realnie będą skutkowały potrzebą zagospodarowania jedynie 13 żołnierzy zawodowych”. Ponadto zapewniał Prezydenta Łomży, że „nie ulegnie zmianie nazwa batalionu, a żołnierze tej jednostki będą dalej czynnie propagować tradycje oręża polskiego oraz uczestniczyć w uroczystościach wśród lokalnej społeczności”.

Prezydent Łomży i radni miasta podkreślają, że cywilny charakter jednostki będzie oznaczał koniec historii Wojska Polskiego w 600 - letnim mieście Łomża. Wyrażają nadzieję, że Minister zdecyduje o pozostawieniu I Łomżyńskiego Batalionu Remontowego im. gen. Mariana Raganowicza w obecnej strukturze Wojska Polskiego – informuje Anna Sobocińska rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Łomży.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama