Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 15:57
Reklama dotacje rpo

Wigilia w obrządku prawosławnym

Wyznawcy prawosławia i innych obrządków wschodnich obchodzą Wigilię Świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Tak wyliczone Boże Narodzenie przypada 13 dni później niż u katolików korzystających z kalendarza gregoriańskiego.
Wigilia w obrządku prawosławnym
W godzinach popołudniowych we wszystkich cerkwiach odprawione są uroczyste wieczernie, a następnego dnia w godzinach nocnych, podczas mszy zwanej jutrznią we wszystkich świątyniach prawosławnych odśpiewana zostaje kolęda "Chrystus się rodzi. Witajcie".
Przygotowania do świąt poprzedza post. Kolację wigilijną prawosławni i grekokatolicy spędzają wyłącznie w gronie najbliższych, przed rodzinną ikoną. Wieczerza zaczyna się zwykle od kutii z pszenicy, maku i miodu. Potem dopiero, po życzeniach przy choince, na stole pojawią się tradycyjne, postne dania: ryba, szczułok, czyli kompot z suszonych owoców, a na podgórskim południu Polski kisełycia - kisiel z owsa. Na Białostocczyźnie gospodynie przygotowują potrawy z grzybami, smażone na oleju placki. W przestrzegających starego zwyczaju domach na wigilijnym stole muszą się znaleźć: chleb - symbol pożywienia, czosnek - symbol zdrowia, sól - uznawana za znak obfitości oraz miód - wróżący powodzenie. Posiłek wigilijny rozpoczyna się od dzielenia prosforą (wypiekanym przaśnym chlebem) - odpowiednikiem opłatków w tradycji katolickiej.
Liczbę polskich wyznawców prawosławia hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują na 550-600 tysięcy. Największe ich wspólnoty żyją w województwie podlaskim – w Białymstoku oraz w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego – Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Gródku, Michałowie. Pod względem liczby wiernych prawosławie jest drugim, po katolicyzmie, wyznaniem w Polsce.
Od ubiegłego roku to dzień ustawowo wolny od pracy, bo przypada w katolickie Święto Trzech Króli. W tym roku nie ma też problemu z wolnym w Boże Narodzenie w szkołach czy urzędach, bo pierwszy i drugi dzień świąt przypadają w sobotę i niedzielę.




Fot.: http://wiadomosci.wp.pl


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama