W Łomży do samych puszek trafiło ponad 36 tysięcy zł. W całym kraju udało się już zebrać ponad 40 milionów (z dnia 9.01.2012r.), ale liczenie wciąż trwa! W dalszym ciągu można brać udział w aukcjach na allegro.pl i wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
W grodzie nad Narwią podczas XX finału WOŚP, atrakcji było niemało. W pierwszej części finału, od samego rana na Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej nr 9, otwarty był Pchli Targ, na którym znajdowało się dosłownie wszystko.
- Pchli Targ jest po to aby łomżyniacy mogli sprzedać niepotrzebne rzeczy, a cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony WOŚP – mówi Krzysztof Pyczot, szef łomżyńskiego sztabu WOŚP. - Gramy dla wcześniaków w całym byłym województwie łomżyńskim. Ponad 180 wolontariuszy zbiera pieniążki w Ciechanowcu, Wiźnie, Jedwabnem i w Miastkowie. W samej Łomży jest nas 130 osób, nie licząc wszystkich którzy z nami współpracują i pomagają. Wszystko po to aby fajnie spędzić czas i pomóc dzieciom. Pamiętajcie – gramy do końca świata i jeden dzień dłużej!
Za grosik wrzucony do puszki WOŚP można było kupić sobie najlepszego przyjaciela na świecie... Piękne szczeniaczki rasy mieszanej, wzbudzały ogromne zainteresowanie, głównie wśród dzieci. Ku zdziwieniu właścicielki czworonogów, rozeszły się prawie wszystkie.
Miłośnicy historii mogli wybrać się na stoisko, na którym znajdowały się m.in. manekiny z mundurami żołnierzy z 1920 r. i zabytkowa broń. Organizacją punktu zajmowała się Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 33 PP Strzelców Kurpiowskich. Zainteresowani mogli dokładnie obejrzeć eksponaty, dotknąć je, zrobić zdjęcie i oczywiście wrzucić pieniążka do puszki.
Dla odważnych otwarta była skałka wspinaczkowa, którą ustawił 62 Harcerski Klub Specjalnościowy PolSurvival. Każdy mógł spróbować swoich sił, bez względu na płeć i wiek.
Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży zorganizował punkt, w którym przyszli i obecni rodzice, oraz wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć jak opiekować się noworodkiem. Pielęgniarki pokazywały jak kąpać i pielęgnować dzieci.
- Pokazujemy techniki karmienia, przewijania i pielęgnacji – mówi podczas prezentacji Hanna Karwowska, pielęgniarka ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - Pokazujemy rodzicom kosmetyki, których używamy na oddziale noworodkowym i odpowiadamy na wszystkie zadawane pytania. Chcemy aby przyszłe i obecne mamy miały jak najmniej obaw i problemów związanych z pielęgnacją noworodka.
A na najmłodszych gości targu czekał wyjątkowy punkt zabaw, zorganizowany przez Salę Zabaw "Magiczny Świat". Dzieci mogły szaleć między balonami, oraz skorzystać z okazji i pomalować sobie twarze.
Brak śniegu nie przeszkodził także narciarzom w I Łomżyńskim Orkiestrowym Biegu Narciarskim. Zabrali narty na plecy i pobiegli na przełaj.
Po południu odbyły się pokazy Komendy Miejskiej Policji w Łomży i Jednostki Strzeleckiej 1012. Pierwszy polegał na odbiciu z rąk przestępców wozu opancerzonego ze sporą sumą pieniędzy, jadącego do banku. Drugi pokaz dotyczył porwania dziecka przez przestępce i odbicia go przez policję. Wyjątkowe pokazy były pełne emocji, a widzowie podziwiali spryt funkcjonariuszy i ich szybkie działanie.
Główną atrakcją XX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łomży był wieczorny koncert, podczas którego wystąpili m.in. Łukasz Szyłkowski, Stasiek Wiszowaty, Holy Water i Błękinty Nosorożec. Atmosfera była wyjątkowa, ponad 1000 osób pod sceną śpiewało, klaskało i dopingowało podczas licytacji elektronicznego biletu. Trzy bilety do licytacji podarował prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. Dwa zostały wystawione na allegro.pl a jeden podczas finałowego koncertu.
Na scenie pojawiła się także dr Bożena Florczyk, Ordynator Oddziału Noworodkowego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży: - Dziękuję wszystkim łomżyniakom i nie tylko, za datki, dzięki którym co roku na nasz oddział trafia specjalistyczny sprzęt ratujący życie najmłodszych. Każdy z nas zna kogoś, kto korzystał z pomocy takiego sprzętu. Może nawet tutaj pod sceną znajdziemy mamę, która rodziła w naszym szpitalu, albo dziecko, które zostało uratowane dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.
Kilka minut przed godz. 20. na scenę wjechał wielki tort, upieczony specjalnie dla WOŚP przez Piekarnię Okruszek. Słodki poczęstunek trafił do łomżyniaków od Łomżyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, która również obchodziła swoje okrągłe urodziny.
- Tak jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Łomżyńska Izba Przemysłowo-Handlowa obchodzi w tym roku dwudzieste urodziny – powiedział z dumą Maciej Zajkowski, prezes ŁIPH, który kroił tort z Elżbietą Gadomską.
"Światełko do nieba" zaświeciło nad Łomżą punktualnie o godz. 20. Cała Polska zjednoczyła się na kilka minut, aby pokazać Światu, że warto pomagać.
W Łomży do puszek trafiło ponad 35 tysięcy zł, ale liczenie trwa nadal. W tym roku WOŚP grała pod hasłem: "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń do ratowania życia wcześniaków, oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą."
Wybór tematu XX Finału poprzedzony był konsultacjami z ogromną rzeszą lekarzy, którzy przez wszystkie minione lata współpracowali z Orkiestrą.
Swoją działalność WOŚP zaczęła od ratowania życia noworodków chorych na serce. W tym roku skoncentrowała się nad opieką medyczną nad wcześniakiem, ale także nad zdrowiem chorej na cukrzycę mamy w ciąży.
Technologie ratowania życia i leczenia dzieci rozwijają się w kosmicznym tempie. Dzięki temu dziś lekarze mogą podejmować się coraz to nowych, jeszcze niedawno niemożliwych do zrealizowania, wyzwań. Opieka nad wcześniakiem to kompleksowa diagnostyka i leczenie dzieci z wieloma dysfunkcjami, wadami i ogromnymi problemami zdrowotnymi. Nowoczesne technologie sprawiają, że leczenie to coraz częściej jest skuteczne, co jest największym szczęściem dla rodziców tych najmniejszych noworodków. Właśnie nad takimi technologiami pochyliła się w tym roku Orkiestra – przykładem niech będą respiratory wyposażone w system automatycznej regulacji tlenu. Chcą także stworzyć jednakowy standard kompletnych stanowisk intensywnej terapii noworodka w zaawansowanych ośrodkach III stopnia referencyjności (ok. 50 placówek w całej Polsce). Będą zakupione pojedyncze urządzenia takie jak najnowocześniejsze inkubatory hybrydowe, zaawansowane monitory funkcji życiowych, czy respiratory. W wielu przypadkach urządzenia te zastąpią aparaty kupione przed laty przez Orkiestrę, przy okazji różnych finałów.
I wreszcie zdrowie kobiet w ciąży i cukrzyca. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Fundacja od kilku lat kupuje pompy insulinowe dla kobiet chorych na cukrzycę, które dzięki planowaniu i odpowiedniej terapii w czasie ciąży mogą urodzić zdrowe dzieci. Zakupione zostaną koleje urządzenia, aby w 100% zaspokoić potrzeby przyszłych matek.
Komentarze