Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 19:19
Reklama

Dzień Babci

Dzisiaj wnuki składają życzenia swoim babciom. W Polsce, Bułgarii i Brazylii Święto Babci obchodzone jest 21. stycznia, a w Hiszpanii - 26 lipca. We Francji jest to święto ruchome i obchodzone jest w pierwszą niedzielę marca.
Dzień Babci

Babcia i dziadek są po rodzicach najbliższymi osobami dla dzieci. Często już w dorosłym życiu, sięgając do wspomnień z dzieciństwa, przywołujemy obraz babci: jej uśmiechniętą i kochającą twarz, jej ręce zawsze gotowe, aby nas pogłaskać, przytulić i pomóc...

Jako dzieci w różnych sytuacjach zwracaliśmy się o pomoc właśnie do niej! Często chroniliśmy się pod opiekuńcze skrzydła dziadków, gdy rodzice chcieli nam wymierzyć, nawet zasłużoną, karę.

Nie umiemy sobie wyobrazić naszego dzieciństwa i późniejszych lat życia bez babcinej obecności. Pamiętamy o nich wszystkich zarówno o tych babciach, których już nie ma z nami, jak i o tych, które jeszcze nam towarzyszą i nieraz, mimo podeszłego wieku i chorób, zawsze mają dla nas uśmiech i są skłonne do pomocy.

To dla nich ustanowiono specjalne święto –  Dzień Babci – pozwalające przekazać im nasze podziękowania, radość i życzliwość.

Święto babci obchodzone jest całym świecie, lecz w różnych terminach. Często znane jest po prostu jako Święto Dziadków.

W Polsce świętuje się Dzień Babci w dniu 21 stycznia

Święto Babci pojawiło się w polskich kalendarzach około trzydzieści lat temu i corocznie jest równie uroczyście obchodzone. Babcie otrzymują od wnuków kwiaty, życzenia i laurki. Często uroczystości te odbywają się w szerszym gronie rodzinnym.

Uroczystości organizowane są również w przedszkolach, szkołach, a na specjalnych akademiach, w których biorą udział zaproszeni dziadkowie, dzieci przedstawiają różne scenki, deklamują wierszyki i śpiewają piosenki  przeznaczone dla ukochanych babć. Obchody organizowane są również przez kościoły, stowarzyszenia seniorów i domy spokojnej starości. Wiele miejsca w tych uroczystych dniach poświęca się babciom w mediach. Recytowane są dla nich wiersze, śpiewane piosenki i wygłaszane najpiękniejsze wspomnienia. Tak jest w Polsce i na całym świecie.

Święto Babci na świecie

Obchody Narodowego Święta Dziadków Ameryka zawdzięcza Marian McQuade z zachodniej Wirginii, która wychowała piętnaścioro dzieci i doczekała się czterdziestu wnucząt. Zainteresowana losem osób starszych, często samotnych lub przebywających w domach opieki oraz jako dowód wdzięczności dla nich za trud poniesiony w wychowywaniu wnuków, podjęła stosowne kroki.

Najpierw dotarła do prezydenta Nixona i w 1972 roku ustanowiony został Narodowy Dzień Niepełnosprawnych, następnie rok później w zachodniej Wirginii włączono do obchodów Dzień Dziadków. Po zatwierdzeniu przez Kongres w 1978 roku i podpisaniu proklamacji przez prezydenta Cartera, Dzień Dziadków został oficjalnie uchwalony Narodowym Dniem Dziadków i obchodzony w pierwszą niedzielę po święcie Pracy. Kanada obchodzi to święto od 1995 roku. W innych krajach na świecie obchodzone jest różnie. Niektóre kraje obchodzą Dzień Babci, na przykład 20 stycznia – Bułgaria, 11 lutego – Wielka Brytania, w pierwszą niedzielę marca – Francja, w czerwcu – Meksyk,  26 lipca – Brazylia, a 2 października – Włochy. W Japonii nie obchodzi się oddzielnie dnia babci ani dziadka tylko Dzień Szacunku dla Wieku, a święto to wypada we wrześniu w trzeci poniedziałek miesiąca. Obchodzone było ono od 1966 roku, kiedy znane było jako Dzień Staruszków. Obecna nazwa wprowadzona została w 2003 roku.

Wszystkie święta obchodzone na świecie, niezależnie od terminu i nazwy, mają tylko jeden cel – są po to, aby złożyć wyrazy szacunku, podziękowania i ukazać miłość dla ukochanych babć.


My również składamy wsyzstkim Babciom wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze!


www.dzien-babci.waw.pl
www.wikipedia.pl
fot.: www.we-dwoje.pl         

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama