Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 19:58
Reklama dotacje rpo

Rodzina bez uzależnień – podsumowanie

Przez cały 2011 rok policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kolnie realizowali projekt „Rodzina bez uzależnień”. W trakcie trwania akcji mundurowi dotarli do ponad 3 tysięcy odbiorców. Dzisiaj w Gimnazjum w Małym Płocku odbyło się podsumowanie programu.
Rodzina bez uzależnień – podsumowanie
W Gimnazjum w Małym Płocku podsumowano działania kolneńskich policjantów „Rodzina bez uzależnień”, które realizowane były wspólnie z samorządami powiatu. W spotkaniu uczestniczył Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji podinsp. Adam Petelski oraz przedstawiciele samorządów powiatowych,  dyrektorzy szkół, osoby, które pomogły realizować poszczególne działania. Podsumowanie wzbogacone było występami dzieci i młodzieży miejscowej szkoły podstawowej i gimnazjum.

Do najczęściej spotykanych zjawisk patologii społecznych występujących na terenie powiatu kolneńskiego należy zaliczyć alkoholizm i przemoc w rodzinie. Dlatego też na terenie powiatu w 2011 roku realizowany był program profilaktyczny pn. „Rodzina bez uzależnień”.

Adresaci działań:dzieci ze szkół podstawowych, młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, osoby dorosłe (rodzice, personel punktów sprzedaży alkoholu/tytoniu, mieszkańcy powiatu).

Cele działań:przekazywanie informacji na temat zjawiska przemocy w rodzinie i uzależnień (prawne aspekty); ujawnianie przestępstw/wykroczeń związanych z używaniem/sprzedażą alkoholu/tytoniu i przemocą w rodzinie; promowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu i zdrowego stylu życia.

Realizacja projektu odbyła się miedzy innymi poprzez: prowadzenie prelekcji profilaktycznych dla uczniów i pedagogów oraz rodziców, cykliczne publikacje dotyczące działań w ramach projektu (z zakresu problematyki przeciwdziałania przemocy w rodzinie i uzależnień) na stronach internetowych partnerów - Miesięcznika Kolneńskiego i Radia Nadzieja, zajęcia profilaktyczne z młodzieżą szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (odpowiedzialność prawna, profilaktyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży), szkolenia personelu punktów sprzedaży alkoholu i tytoniu (naruszenie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych), konkurs „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego”, edukacja wiktymologiczna  kobiet – działania pod nazwą  „Bezpieczna kobieta” (zajęcia edukacyjno - sportowe z elementami samoobrony - jak zadbać o bezpieczeństwo własne), konkurs teatralny dla młodzieży dotyczący profilaktyki przemocy i uzależnień, happening uliczny z udziałem młodzieży szkolnej, organizacja imprez promujących zdrowy styl życia (rajd rowerowy, turnieje: tenisa stołowego i szachowy, biegi przełajowe), kontrole stanu trzeźwości osób kierujących pojazdami (przy udziale przedstawicieli duchowieństwa oraz młodzieży uczestniczącej w projekcie), kontrole punktów sprzedaży alkoholu i tytoniu.

W październiku zorganizowana była także ogólnopolska konferencja pn. „Rodzina bez uzależnień”, adresowana między innymi do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej oraz kadry pedagogicznej.

W całym przedsięwzięciu wzięło udział około 3000 osób - uczniów, młodzieży i mieszkańców powiatu kolneńskiego.

Treści zaprezentowanych tematów na konferencji oraz informacje o przeprowadzonych przedsięwzięciach zostały zebrane w jedną całość i pod redakcją insp. dr Mariana Krysiaka opublikowane i wydane w formie książki pod tytułem „Rodzina bez uzależnień”.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama