Via Baltica to fragment drogi międzynarodowej E67, częściowo zrealizowany jako droga ekspresowa z Warszawy do Tallinna w Estonii, biegnąca z Polski przez Litwę, Łotwę do Estonii. Pełni ona role najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi. Via Baltica wraz z Rail Baltica jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego.
Pomimo tego, iż ostateczne decyzje dotyczące przebiegu tej trasy już zapadły i możemy być z nich zadowoleni, to jednak najważniejsze w tej chwili jest wybudowanie obwodnicy Łomży. Tego zdania jest poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Lech Antoni Kołakowski. Dlatego złożył on interpelację do Marszałka Sejmu Ewy Kopacz i do Sławomira Nowaka Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie przyspieszenia budowy obwodnicy miasta Łomża, poprzez wydzielenie jej odcinka z szerszego projektu jakim jest Via Baltica.
– Trudności i uciążliwości komunikacyjne miasta Łomża, jego mieszkańców związane są z coraz większym ruchem tranzytowym, gospodarczym, turystycznym, regionalnym i lokalnym. Powoduje to blokowanie Łomży i niszczenie jej ulic – mówi poseł Lech Antoni Kołakowski. Główną arterią komunikacyjną jest przeciążona ulica Wojska Polskiego. Nieustanne korki, pekanie ścian domów, degradacja ulicy doprowadziły nawet do blokady trasy Wojska Polskiego przez mieszkańców miasta. Położenie geograficzno – komunikacyjne Łomży powoduje, iż tu krzyżują się najważniejsze szlaki komunikacyjne Polski Północno – Wschodniej – dodaje.
Wydzielenie odcinka zaczynającego się od węzła komunikacyjnego Kisielnica i kolejnych węzłów Białystok, Olsztyn, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka do węzła Podgórze – Szosa Zambrowska wraz z ich budową – jako priorytetowego etapu na odcinku S 61 Ostrów Mazowiecka – Łomża – Ełk, jako zadania inwestycyjnego Obwodnica Miasta Łomża przyspieszyłoby budowę i znacznie odciążyło ruch w Łomży. Podobnie, już wcześniej zostały podjęte decyzje, które umożliwią w tym roku budowę obwodnicy Stawisk i Szczuczyna.
- W Polsce przyjęła się słuszna praktyka w budowie autostrad i dróg ekspresowych iż w pierwszej kolejności budowane są obwodnice miast i bezkolizyjne węzły komunikacyjne krzyżujących się szlaków – wyjasnia poseł Lech Antoni Kołakowski.
Jak tłumaczy poseł Kołakowski, decyzje o wcześniejszym rozpoczęciu budowy obwodnicy Łomży nie mogły zostać podjęte, gdyż jest ona znacznie dłuższa niż obwodnice Stawisk i Szczuczyna i wymaga większego nakładu środków finansowych.
– Bardzo liczę na to, że resort transportu przychyli się do złożonej przeze mnie interpelacji, aby ten odcinek łomżyński wydzielić z całej Via Baltica i priorytetowo wybudować jako pierwszy – mówi poseł. – Na odcinku Ostrów Mazowiecka – Łomża – Ełk, miasto Łomża jest największym ośrodkiem zurbanizowanym, zamieszkałym przez największą liczbę mieszkańców, tu też są największe uciążliwości komunikacyjne – kontynuuje.
24 sierpnia 2009 roku Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt, a 20 października Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie i tym samym zatwierdziła przebieg Via Baltica nową trasą. W związku z tym pobiegnie ona teraz z Warszawy drogą ekspresową S8 do Ostrowi Mazowieckiej, stamtąd będzie biegła nową drogą ekspresową (S61) przez Łomżę, Szczuczyn, Ełk i Suwałki, aż do przejścia granicznego w Budzisku.
Sprawy naszego regionu są priorytetowe w działalności posła Lecha Antoniego Kołakowskiego. Temat ten poseł poruszył także w programie publicystycznym „Na Starym rynku”, który możecie Państwo obejrzeć w Telewizji Narew i otwierając zakłądkę na portalu MATERIAŁY FILMOWE.
O obwodnicę Łomży zabiega Lech Antoni Kołakowski
Via Baltica to fragment drogi międzynarodowej E67, częściowo zrealizowany jako droga ekspresowa z Warszawy do Tallinna w Estonii, biegnąca z Polski przez Litwę, Łotwę do Estonii. Pełni ona role najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi.
- 24.01.2012 10:16 (aktualizacja 12.08.2023 10:15)
Komentarze