Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 19:40
Reklama

„Nowa formuła wsparcia odpowiedzią na potrzeby rynku pracy”

Łomżyńska Rada Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT w Łomży w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z Europejskiego Funduszu Społecznego, od stycznia 2012 roku rozpocznie w partnerstwie z Powiatowymi Urzędami pracy w Łomży, Kolnie i Zambrowie, realizację projektu dla osób bezrobotnych.
„Nowa formuła wsparcia odpowiedzią na potrzeby rynku pracy”
Łomżyńska Rada Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT w Łomży w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z Europejskiego Funduszu Społecznego, od stycznia 2012 roku rozpocznie w partnerstwie z Powiatowymi Urzędami pracy w Łomży, Kolnie i Zambrowie, realizację projektu dla osób pozostających bez pracy pt. " Nowa formuła wsparcia odpowiedzią na potrzeby rynku pracy ". Ta inicjatywa jest szansą na lepszą przyszłość dla osób pozostających bez zatrudnienia.

Jest to kolejny duży projekt dla osób bezrobotnych organizowany przez NOT. Jego wartość to około 1 mln 400 tys. zł.
– Staramy się jako Naczelna Organizacja Techniczna realizować, dla potrzeb mieszkańców  Łomży, Kolna i Zambrowa konkretne przedsięwzięcia. Jesteśmy już w trakcie przygotowań do rozpoczęcia tego projektu. Jest to nietuzinkowe przedsięwzięcie, kończące się zdobyciem konkretnych kwalifikacji i uprawnień przez osoby pozostające bez zatrudnienia – informuje Piotr Grabani, dyrektor Biura Łomżyńskiej Rady FSNT NOT w Łomży. – Od pewnego czasu realizujemy projekty, które kończą się zewnętrznymi egzaminami. Ma to służyć temu, by pozycja szkolonych przez nas osób, na rynku pracy była mocniejsza. Najważniejsze jest, by znalazły one jak najszybciej zatrudnienie, bo taki jest przecież cel naszego działania – dodaje.
Zawsze przed rozpoczęciem prac nad nowym projektem koniecznością jest zrobienie badań lokalnego rynku pracy. By takie szkolenia miały sens, należy trafnie wytypować najbardziej poszukiwane przez pracodawców zawody. Dobrze przeprowadzane badania dają większą szansę bezrobotnym na zdobycie umiejętności, które zapewnią im szybkie zatrudnienie.
– Przy pisaniu nowego projektu, zdiagnozowanie rynku pracy jest bezwzględną koniecznością. Musimy ustalić jakie są potrzeby na dzisiaj i na przyszłość jeżeli chodzi o zawody deficytowe. Tutaj wspomagamy się informacjami z Powiatowych Urzędów Pracy i z pewnych opracowań, które przygotowuje Wojewódzki Urząd Pracy – mówi Piotr Grabani.    
Projekt skierowany jest do 70 osób pozostających bez zatrudnienia. W centrum zainteresowania są osoby długotrwale bezrobotne, kobiety zwłaszcza powracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka lub podejmujące zatrudnienie pierwszy raz, osoby młode do 25 roku życia, niepełnosprawne, osoby po 45 roku życia oraz te zamieszkujące tereny wiejskie.
Projekt przewiduje realizację następujących szkoleń w sześciu grupach: kierowca samochodu ciężarowego kat. C wraz z kwalifikacjami do przewozu towarów. W tej grupie przewidzianych jest 10 kursantów. Opiekunka domowa z modułem języka niemieckiego – 10 osób; technolog robót wykończeniowych w budownictwie – 10 osób; monter instalacji i urządzeń sanitarnych – również 10 osób. Dwa ostatnie moduły to: pracownik obsługi biurowej i księgowy, w każdej z tych grup organizatorzy przewidują po 15 uczestników.
– Zawody, które wytypowaliśmy są obecnie szczególnie poszukiwane na naszym rynku pracy. Np. kierowca samochodu ciężarowego kat. C z kwalifikacjami do przewozu towarów to deficytowy zawód – tłumaczy dyrektor Biura Łomżyńskiej Rady FSNT NOT w Łomży. –  Przede wszystkim dlatego, że szkolenia w tym zakresie są bardzo drogie. Dzisiaj jest to 140 godzin szkolenia dla osób, które ukończyły 21 lat, a cena tego szkolenia to około 3,5 tys. zł za osobę. Do tego należy dodać prawo jazdy, które w tej kategorii kosztuje około dwóch tysięcy złotych, plus szkolenie w zakresie obsługi wózka widłowego i przewozu ładunków niebezpiecznych (tzw. ADR). Po podsumowaniu tworzy się kwota w granicach kilku tysięcy złotych. Zatem żaden bezrobotny nie zainwestuje w siebie tylu pieniędzy, bo po prostu ich nie ma.  Stąd szansa dla nich w projektach, które organizujemy  – kontynuuje Piotr Grabani.  
Każdy uczestnik będzie także skierowany na kilkumiesięczny staż pracy. W tym celu zostaną podpisane umowy z wybranymi pracodawcami na ich realizację oraz co najmniej trzy miesięczne zatrudnienie po jego zakończeniu. Celem stażu jest zdobycie praktycznych umiejętności oraz doskonalenie zawodowe. Program „Nowa formuła wsparcia odpowiedzią na potrzeby rynku pracy” będzie realizowany od  2012 r. do końca 2013 r.
Projekt skierowany jest do osób bezrobotnych zarejestrowanych i niezarejestrowanych w urzędach pracy. Rekrutację prowadzi biuro zlokalizowane w Domu Technika NOT przy ul. Polowej 45 w Łomży, II piętro, pokój 208, tel. 533 697 000, www.notlomza.pl. Dokumenty wydają też: Powiatowy Urząd Pracy w Łomży(www.pup.lomza.pl); PUP w Kolnie (www.pupkolno.pl); PUP w Zambrowie www.pupzambrow.pl.




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama