Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 19:59
Reklama dotacje rpo

Porady Prawne Mecenasa Remigiusza Fabiańskiego

Czy pożyczyć pieniądze rodzinie?
Porady Prawne Mecenasa Remigiusza Fabiańskiego
Pani Katarzyna z Łomży pyta:

Siostra chce ode mnie pożyczyć dosyć znaczną kwotę pieniędzy, gdyż buduje wraz z mężem dom jednorodzinny. Oboje pracują i mają dwoje małych dzieci. Mówiłam siostrze aby wzięła kredyt w banku, ale tłumaczy, że ze względu na zbyt niskie dochody jej i męża takich pieniędzy nie otrzyma. Jestem w rozterce, gdyż z jednej strony chciałabym pomóc siostrze, a z drugiej boję się, że będą kłopoty ze zwrotem pożyczki, co może być przyczyna konfliktu. Co mam zrobić?

Z oczywistych względów, jako prawnik, nie odpowiadam jednoznacznie na pytanie Pani, czy udzielić siostrze pożyczki, czy też nie. W przypadku kiedy podejmie Pani decyzję i zdecyduje się pomoc finansowo siostrze, zgodnie z treścią art. 720 § 2 kodeksu cywilnego umowa pożyczki, której wartość jest wyższa niż 500 zł, powinna być dla celów dowodowych stwierdzona pismem. Oznacza to, iż powinna Pani zawrzeć umowę pożyczki w formie pisemnej której stronami będą:  Pani -  jako dająca pożyczkę oraz siostra wraz z mężem - jako biorący pożyczkę. W umowie należy określić wysokość udzielonej pożyczki oraz termin zwrotu. Dodatkowo w umowie można określić wysokość wynagrodzenia z tytułu udzielonej pożyczki np.: poprzez określenie odsetek od udzielonej kwoty głównej, a nadto inne elementy, które dodatkowo zabezpieczą zwrot pożyczki. W szczególności zobowiązanie zwrotu pożyczki może zostać poręczone przez inne osoby, które w przypadku kiedy siostra z mężem nie zwróciliby w terminie pożyczki będą na równi z nimi zobowiązani do zwrotu długu. Możliwe są inne zabezpieczenia, takie jak m. in: wekslowe, czy też ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Jednakże, pomimo udzielonych zabezpieczeń, zawsze istnieje ryzyko braku możliwości skutecznego wyegzekwowania pożyczonych pieniędzy.
Pamiętać też należy o istniejącym obowiązku podatkowym w podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż taką czynnością jest zawarcie umowy pożyczki, a wysokość podatku wynosi 2% wartości pożyczonej kwoty.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama