Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 21:27
Reklama dotacje rpo

Tylko co piąty Polak wie co to jest „mediacja”

Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego stara się wyjść naprzeciw najnowszym oczekiwaniom studentów. W czasach gdy sądy sparaliżowane są ilością spływających do nich spraw, znacząca rolę zaczynają odgrywać mediacje.
Tylko co piąty Polak wie co to jest „mediacja”
Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego stara się wyjść naprzeciw najnowszym oczekiwaniom studentów. W czasach gdy sądy sparaliżowane są ilością spływających do nich spraw, znacząca rolę zaczynają odgrywać mediacje.

W zeszły piątek w szkole zorganizowano konferencję zatytułowaną „Korzyści płynące z rozwiązywania konfliktów na drodze mediacji”. W spotkaniu uczestniczyli studenci, mieszkańcy Łomży i specjaliści w dziedzinach ściśle związanych z mediacjami: sędzia sadu okręgowego Joanna Rawa, psycholog społeczny Marta Morawska i mediator sądowy Przemek Mocarski.
Konferencje poprowadził Dziekan Wydziału Ekonomiczno – Społecznego Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Łomży ks. dr Dariusz Tułowiecki.
– Konferencja, którą zorganizowała uczelnia poświęcona była mediacji, a dokładniej rozpropagowaniu idei mediacji w społeczeństwie naszego miasta – mówi Przemek Mocarski, mediator sądowy. –  Mediacje mogą mieć zastosowanie w każdej dziedzinie naszego życia: w rodzinie, w zakładzie pracy, w szkole, a nawet w sklepie i stąd ich popularność. Mediacje cieszą się coraz większą popularnością, nie tylko w naszym mieście, ale w całym kraju. Coraz więcej osób chce zostać mediatorami gdyż jest to atrakcyjny zawód, który można z przyjemnością wykonywać – kontynuował.
Na pytanie co to są mediacje Przemek Mocarski odpowiada – Proces negocjowania wspomagany obecnością osoby trzeciej. Na konferencji mediator sadowy tłumaczył studentom jak bardzo odpowiedzialna jest to rola. Mediator pomaga dwóm zwaśnionym stronom, które bez wkraczania na drogę sadową chcą wypracować porozumienie, z którego obie będą zadowolone.


W prezentacji, którą przedstawiła zebranym Marta Morawska, psycholog społeczny można było odnaleźć wiele ciekawych faktów, w tym zapoznać się z korzyściami jakie płyną z mediacji. Po pierwsze człowiek traktowany jest jako podmiot, współdecyduje we własnych sprawach i czerpie satysfakcję z kierowania własnym życiem. Korzystanie z drogi mediacji to mniejsze koszty i krótszy czas rozwiązania konfliktu, a także satysfakcja dla obu stron, gdzie nikt z góry nie narzuca rozwiązania. Należy też wspomnieć, że mediacje są poufne.
– Ta praca daje zadowolenie bez względu na to czy prowadzimy mediacje gospodarcze czy rodzinne. Ja najwięcej satysfakcji czerpię z mediacji rodzinnych, bo miło jest jak skłócona rodzina, w której na marginesie konfliktu pozostają dzieci, a rodzice przestają o nie dbać, godzi się i wszystko wraca do normy. To daje naprawdę dużą satysfakcję, tak dla tej rodziny, bo oni dochodzą do porozumienia jak i dla nas mediatorów, bo wiemy wtedy, że robimy coś dobrego – tłumaczy Przemek Mocarski.
Mediacje wykorzystywane są wtedy gdy pojawia się konflikt.
– Moja rola jako psychologa skupia się na tym, by ukazać psychologiczne ujecie konfliktu w procesie mediacji i zaznaczyć w jaki sposób rozwiązujemy konflikty, jakie są strategie ich rozwiązywania, co nam daje proces mediacji i jakie są pozytywne i negatywne konsekwencje konfliktów – mówi Marta Morawska, psycholog społeczny.
Ważne jest również by zdobyć wiedzę w zakresie prawnych uregulowań mediacji. Takimi informacjami podzieliła się ze studentami Joanna Rawa sędzia sądu okręgowego.
– Mediacja jest w tej chwili coraz szerzej proponowana przez wymiar sprawiedliwości. Moją rolą jest przedstawienie prawnych aspektów mediacji, czyli jak jest uregulowana mediacja w strukturze przepisów prawa, jakie to są przepisy, jakie są pozytywne aspekty mediacji w porównaniu do procedur sądowych i jakie korzyści strony konfliktu mogą wynieść ze skorzystania z tej metody – informuje Joanna Rawa sędzia sądu okręgowego. – Wszystko to ma na celu przede wszystkim upowszechnienie mediacji, bo generalnie nie jest to metoda porozumiewania się bardzo znana w Polsce. Sądy wykazały, że tylko co piąty Polak wie co to jest mediacja.
Od czterech lat obchodzone są międzynarodowe dni mediacji w każdy trzeci czwartek  października. Organizowane są wtedy konferencje, które mają na celu upowszechnianie i popularyzowanie mediacji i zachęcenie społeczeństwa do tego rozwiązania. Pani sędzia, na koniec swojego wystąpienia zaprezentowała film dotyczy rozwiązywania sporów na drodze mediacji.
Mediacje są sposobem na to by odciążyć sądy i  nauczyć ludzi rozmawiania ze sobą, skutecznego  komunikowania i porozumiewania się.
W Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Łomży utworzono studia podyplomowe na kierunku Mediacje i negocjacje: biznesowe, sądowe i pozasądowe. Zatem    tu właśnie można rozwijać zainteresowania w tym kierunku i rozwijać się jako ekspert  i profesjonalista w tej dziedzinie.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Mediator 04.07.2016 14:25
W sporach gospodarczych zapraszam na stronę www.mediator-lapinski.pl
Reklama