Pan Zygmunt z Zambrowa:
Trzy lata temu pożyczyłem, swojemu sąsiadowi duża kwotę pieniędzy. Spisaliśmy umowę pożyczki, w której zobowiązał się do zwrotu pieniędzy do końca 2010r. W połowie 2010 sąsiad wyjechał za granicę. Rodzina jego twierdzi, że nie ma z nim kontaktu, Co mogę zrobić aby odzyskać pożyczone pieniądze?
Panie Zygmuncie, przede wszystkim, musi Pan uzyskać tytuł wykonawczy, na podstawie którego mógłby Pan wszcząć postępowanie egzekucyjne w stosunku do majątku dłużnika t.j. sąsiada. Tytułem wykonawczym jest m. in. orzeczenie sądowe, np. wyrok opatrzony klauzulą wykonalności. Aby uzyskać tytuł wykonawczy musi Pan wszcząć postępowanie sądowe, a mianowicie złożyć w sądzie (Sądzie Rejonowym w Zambrowie jeżeli pożyczka nie przekracza kwoty 75.000 zł., a jeśli jest wyższa w Sądzie Okręgowym w Łomży) pozew o zapłatę przeciwko sąsiadowi. Opłata sądowa za wniesiony pozew wynosi 5% wartości pożyczki, którą trzeba uiścić w sądzie. Jeżeli miejsce pobytu pozwanego (sąsiada) nie jest znane, winien Pan w pozwie zgłosić wniosek o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu pozwanego wskazując osobę wraz z adresem jej zamieszkania, jako kandydata na pełnienie tej funkcji procesowej. Winna to być osoba bliska pozwanemu (np.: żona, pełnoletnie dzieci, rodzice). Do pozwu należy dołączyć umowę pożyczki oraz wezwanie dłużnika do dobrowolnej zapłaty należności, które winno się wysłać przed wytoczeniem procesu na adres sąsiada wyznaczając mu odpowiedni termin do zapłaty. Po uzyskaniu wyroku oraz po upływie terminu do jego uprawomocnienia się, który wynosi 21 dni od daty ogłoszenia wyroku, jeżeli nie złożono środka odwoławczego, można wystąpić do sądu, który wydał wyrok o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności. Po przeprowadzeniu tych czynności procesowych może już Pan skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji z majątku dłużnika. We wniosku winien Pan wskazać sposób przeprowadzenia egzekucji np.: czy egzekucja ma być prowadzona z nieruchomości stanowiącej własność dłużnika, jego rzeczy ruchomych, z rachunku bankowego, czy też z wynagrodzenia za pracę lub świadczeń emerytalno rentowych. Wskazując komornikowi sposób przeprowadzenia egzekucji musi Pan pamiętać, aby nie skierować egzekucji na majątek, który nie stanowi w całości lub części własności dłużnika. Mimo, iż droga wydaje się być długa i trudna, nie pozostaje Panu nic innego tylko skutecznie przebrnąć przez raty proceduralne i w ten sposób odzyskać pożyczone sąsiadowi pieniądze.
Reklama
Porady prawne mecenasa Remigiusza Fabiańskiego
Pan Zygmunt z Zambrowa:
Trzy lata temu pożyczyłem, swojemu sąsiadowi duża kwotę pieniędzy. Spisaliśmy umowę pożyczki, w której zobowiązał się do zwrotu pieniędzy do końca 2010r. W połowie 2010 sąsiad wyjechał za granicę...
- 31.01.2012 09:37 (aktualizacja 12.08.2023 19:26)
Reklama
Komentarze