Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 01:33
Reklama dotacje rpo

Łomża w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Radni Miasta Łomża podjęli uchwałę w sprawie ustalenia granic Łomżyńskiej Podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 20 radnych, 2 wstrzymało się od głosu.
Łomża w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej
Radni Miasta Łomża podjęli uchwałę w sprawie ustalenia granic Łomżyńskiej Podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 20 radnych, 2 wstrzymało się od głosu.
 



Łomżyńska podstrefa ma obejmować obszar 8,08 ha. To grunty przy ulicach Ciepłej (2,8 ha), Spokojnej (4,1 ha) oraz Akademickiej (ponad 1 ha) - poinformowała rzeczniczka prezydenta Łomży Anna Sobocińska.
Miasto jednocześnie realizuje procedury związane z uzbrojeniem terenów. Na uzbrojenie ul. Akademickiej w ramach RPO WP Łomża otrzyma ok. 1,4 mln zł dotacji z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego. O pieniądze na uzbrojenie terenów przy Ciepłej, które mają wejść do strefy, ale też gruntów przy ulicach Wojska Polskiego i Meblowej, które do strefy nie wejdą, władze Łomży starają się o kolejną unijną dotację z RPO.



Jednocześnie, wraz z decyzją radnych, uchylone zostały wcześniejsze Uchwały Rady Miejskiej Łomży dotyczące podstrefy SSSE. Decyzja radnych otwiera drogę do zawarcia w sprawie podstrefy wymaganego porozumienia pomiędzy władzami Łomży, a zarządem Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Po tej umowie zarząd suwalskiej strefy będzie mógł wystąpić do ministra gospodarki o zgodę na poszerzenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o podstrefę w Łomży.
Jak powiedział w środę PAP prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Robert Żyliński, do końca lutego powinien być już przygotowany wniosek do ministra gospodarki o poszerzenie strefy. Żyliński spodziewa się, że do końca maja być może będzie decyzja ministra w tej sprawie.
Inwestowaniem w podstrefie zainteresowanych jest sześć podmiotów, dwie firmy zajmują się produkcją okien, dwie kolejne przetwórstwem spożywczym, jedna reprezentuje branżę meblarską i jedna motoryzacyjną.

Suwalska SSE obchodziła w 2011 r. 15-lecie istnienia. Dotychczas w firmach, które ulokowały się w strefie, powstało 5,7 tys. miejsc pracy w 66 zakładach. Wartość poniesionych przez przedsiębiorców inwestycji to 1,6 mld zł. Wydano 167 zezwoleń na prowadzenie działalności.

SSSE to sześć podstref: Suwałki, Grajewo, Białystok, Ełk i Gołdap oraz Małkinia Górna. Strefa obejmuje prawie 342,8 ha.
Jest wiele korzyści powstania takiej łomżyńskiej podstrefy SSSE. Po pierwsze inwestorzy, którzy zechcą inwestować i prowadzić swoje firmy na tym terenie będą zwolnieni z podatków. Po drugie powstanie wiele nowych miejsc pracy, co jak wiemy, jest bardzo potrzebne w naszym mieście.
Specjalne Strefy Ekonomiczne to udane połączenie potrzeb inwestorów z potrzebami poszczególnych regionów, w których zostały utworzone. Każda strefa to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Polski, przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorca w SSE ma zapewnione ulgi podatkowe, a dodatkową korzyścią jest fakt, że może rozpocząć działalność na specjalnie przygotowanym, uzbrojonym terenie.
Z drugiej strony wzmożone inwestycje przekładają się na przyspieszony rozwój gospodarczy polskich regionów, zmniejszone bezrobocie a także zwiększenie konkurencyjności naszej gospodarki. Zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE wydaje zarząd każdej strefy. Pomaga on również w procesie inwestycyjnym, poprzez np. ułatwianie kontaktów z władzami lokalnymi czy administracją centralną w kwestii między innymi zakupu ziemi pod inwestycje.
Specjalne Strefy Ekonomiczne zostały stworzone w celu: przyspieszania rozwoju gospodarczego polskich regionów; rozwoju i wykorzystania nowych rozwiązań technicznych i technologicznych w gospodarce narodowej; zwiększenia konkurencyjności produktów i usług, zagospodarowania majątku poprzemysłowego i infrastruktury, tworzenia nowych miejsc pracy.




Oprac: http://www.paiz.gov.pl/strefa_inwestora/sse; http://www.ssse.com.pl/PL/index.php.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama